Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Laseroterapia w kosmetologii

analizator skóry lumiscan

Laseroterapia to ogół zabiegów terapeutycznych wykonywanych przy użyciu aparatury laserowej. Pierwotnie termin ten opisywał jedynie zabiegi lecznicze, wykonywane przez lekarzy specjalistów. Obecnie jednak jest to jedna z najbardziej popularnych metod stosowanych również w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej. Niegdyś, zabiegi zarezerwowane jedynie dla specjalistycznych klinik, dzisiaj znajdziemy je w ofercie prawie każdego gabinetu kosmetycznego. Terapie takie jak epilacja, zamykanie naczyń, usuwanie tatuaży, niwelowanie blizn i rozstępów, czy fotoodmładzanie nie są już dzisiaj oznaką luksusu, zarezerwowanego jedynie dla “sławnych i bogatych”, ale jest to coraz częściej normalna pozycja w kalendarzu osób dbających o swój wygląd.

Skąd wynika tak olbrzymie powodzenie terapii z wykorzystaniem urządzeń laserowych? Dlaczego kiedyś, comiesięczna wizyta u fryzjera i manicurzystki stanowiła o wysokim statusie społecznym, a dzisiaj rozmowy o epilacji, czy fraxelu usłyszymy choćby w spożywczym dyskoncie? Odpowiedzi postaramy się udzielić w dzisiejszym wpisie na temat laseroterapii.

Podstawy działania laseroterapii

Zacznijmy od początku. Tkanki ludzkiego organizmu składają się z wielu substancji, które mają różną zdolność pochłaniania energii. Substancje te nazywają się chromoforami lub fotoakceptorami. W zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej tkanką, w którą skierowana będzie wiązka lasera jest oczywiście skóra. Podstawowe fotoakceptory znajdujące się w skórze to woda, melanina, hemoglobina oraz inne białka. Każdą z substancji cechuje potencjał do absorbowania energii o różnej długości fali.

  • Woda najlepiej pochłania światło w zakresie: poniżej 500 nm oraz powyżej 1200 nm.
  • Melanina absorbuje energię w przedziale: 400-1200 nm.
  • Hemoglobina przyswaja promieniowanie o określonej długości fali: 418, 542 i 577 nm.

Większość zabiegów estetycznych z użyciem lasera opiera się na zasadzie selektywnej termolizy. Jest to wywoływanie celowego urazu termicznego w zamierzonej i ograniczonej strukturze tkanki. Terapie oparte na metodzie selektywnej termolizy, zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych do minimum, ponieważ wiązka światła emitowanego przez urządzenie ma niewielki wpływ na tkanki sąsiadujące z miejscem zabiegu.

Zastosowanie laserów w kosmetologii

Laser kosmetyczny jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, dzięki któremu w zależności od długości fal możemy: odmłodzić i wygładzić skórę, przeprowadzić zabieg depilacji, pozamykać naczynka krwionośne, zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów, usunąć przebarwienia skórne lub tatuaż, a także pozbyć się brodawek i innych zmian skórnych.

W zależności od wskazania, będziemy chcieli oddziaływać na inny chromofor, a więc zastosujemy urządzenie emitujące określony zakres długości fali. Fotoakceptorem docelowym, w przypadku depilacji, jest melanina znajdująca się w mieszkach włosowych, natomiast w terapii zamykania naczynek substancją docelową jest hemoglobina. Podczas laserowego usuwania tatuaży, energia skupia się na barwniku. W terapiach mających na celu odmłodzenie i ogólną poprawę skóry stosujemy dwie metody, więc i celować będziemy w różne chromofory. W metodzie ablacyjnej fotoakceptorem będzie woda znajdująca się w tkankach, natomiast w procedurze nieablacyjnej skupiać będziemy się głównie na kolagenie, czyli białku.

Do najbardziej popularnych urządzeń, wykorzystujących technologię laserową w kosmetyce, możemy zaliczyć laser diodowy, laser frakcyjny, Nd-Yag oraz urządzenia świetlne typu IPL i pochodne, jak na przykład laser SHR.

Przyczyny popularności laseroterapii

Dowiedzieliśmy się już czym jest i na jakiej zasadzie opiera się działanie laseroterapii. Przypomnieliśmy także w zakresie jakich wskazań, będziemy wykorzystywać lasery. Nadal nie wiemy jednak, co spowodowało rewolucję zarówno po stronie podaży jak i popytu na tego rodzaju usługi.

1. Duża skuteczność

Niewątpliwie za sukces popularności laseroterapii w kosmetyce odpowiada wyjątkowa skuteczność tejże metody. Terapia, na każde ze wskazań, pozwala osiągnąć na tyle wymierne efekty, że zainteresowanie tego rodzaju zabiegami może jedynie wzrastać. Oczywiście skuteczność konkretnego zabiegu jest jest mocno skorelowana z wyborem odpowiedniego sprzętu przez Specjalistę. Każde profesjonalne urządzenie powinno posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać wymagane normy. Ponad to, aparatura różni się między sobą deklarowanymi przez producentów parametrami.

2. Ogromna liczba wskazań

Kilkukrotnie podkreślaliśmy jak szerokie spektrum działania ma laseroterapia . Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić defekt kosmetyczny, w wypadku którego, zabieg z wykorzystaniem lasera, nie miałby uzasadnionego zastosowania. Lasery wykorzystywane są przede wszystkim do usuwania:

  • nadmiernego owłosienia
  • zmian naczyniowych
  • blizn i rozstępów
  • zmian barwnikowych
  • tatuaży
  • cellulitu

Kolejną grupą wskazań są terapie niwelujące oznaki starzenia, ogólnie nazwane fotoodmładzaniem.

3. Coraz większa dostępność technologii

Na dzisiejszym rynku produktów profesjonalnych mamy bardzo duży wybór urządzeń kosmetycznych. Fakt ten dotyczy również szerokiego wyboru aparatury laserowej. Głównie ze względu na wygasające prawa patentowe oraz na odwzorowywanie zastosowanych już rozwiązań przez nowych producentów, możemy kupić dobrej jakości urządzenia w coraz niższej cenie.

4. Stosunkowo niewielka inwazyjność metody

Pomimo tego, że zabiegi laserowe raczej trudno zaliczyć do tych przyjemnych i relaksujących, to w porównaniu do efektu terapeutycznego są to zabiegi małoinwazyjne. W zależności od konkretnego wskazania inny będzie także okres rekonwalescencji po zabiegu, natomiast mamy tu na myśli raczej ogólny wygląd miejsca poddanego zabiegowi, aniżeli wyłączenie Klienta z normalnego życia codziennego. Ogromną zaletą, zwłaszcza zabiegów fotoodmładzania, jest stymulowanie naturalnych funkcji odbudowy i regeneracji skóry. Oznacza to, że nie wypełniamy sztucznie, istniejącej już zmarszczki, czy bruzdy, tylko poprzez celowe uszkodzenia kolagenu, stymulujemy go do tworzenia się nowych włókien, a w efekcie do przebudowy całego stelażu skóry.

Podsumowanie

Choć pierwotnym przeznaczeniem laseroterapii były zabiegi ściśle medyczne, to dzisiaj wykorzystywana jest również w terapiach z zakresu kosmetyki i kosmetologii estetycznej. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zabiegami z wykorzystaniem laserów, a co za tym idzie, liczba salonów odpowiadających na to zapotrzebowanie. Główne przyczyny popularności zabiegów laserowych to bez wątpienia duża skuteczność, przy stosunkowo małej inwazyjności metody, duża liczba wskazań kosmetycznych, a także coraz większa dostępność technologii laserowej. Istotnym czynnikiem powodzenia laseroterapii jest rosnąca świadomość społeczeństwa na jej temat. Za pośrednictwem każdego z dostępnych mediów, możemy uzyskać bardzo wiele cennych informacji w tej tematyce.

Opisywany trend uważamy za jak najbardziej pozytywny. Bardzo dobrze, że tak skuteczne terapie dostępne są dla coraz szerszego grona osób, potencjalnie nimi zainteresowanych. Pamiętajmy jednak, że przed wizytą u Specjalisty ds. zabiegów laserowych musimy upewnić się, że osoba, której powierzamy naszą urodę i zdrowie jest kompetentna i pracuje na odpowiednim sprzęcie.

Polecamy do przeczytania –> DERMOKONSULTACJA W SALONIE KOSMETYCZNYM. ANALIZA SKÓRY – cz. I. Dowiedz się jakie nowości czekają na Ciebie w 2019 roku!

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 2 Laseroterapia w kosmetologii

  1. Martyna

    Pracuję od kilku lat na IPLu i SHRze i jestem zadowolona z efektów, klientki tak samo. Wolę wykonać więcej zabiegów na takich sprzętach niż męczyć klientki laserem, któy boli i który jest bardziej inwazyjny.
    A tekst bardzo pomocny, zwłaszcza dla osób, które zaczynają przygodę z laseroterapią :)

    Odpowiedz
  2. Karolla

    Laseroterapia to mój ulubiony dział kosmetologii, dlatego każdy artykuł na ten temat jest dla mnie na wagę złota.
    Tak jest i w tym przypadku.
    Dziękuję PCZK :)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz