Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Medyczne metody walki z rozstępami – karboksyterapia i laser frakcyjny CO2

analizator skóry lumiscan

Wstęp

Dwie najbardziej charakterystyczne, dla problemu rozstępów, cechy to powszechność ich występowania oraz problematyczność walki z nimi. Dla przypomnienia: rozstępy to wrzecionowate pasma, ubytki w strukturze skóry, które najczęściej występują na skórze brzucha, ud, pośladków, piersi i pach. Powstają z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej, wahań masy ciała, zaburzeń funkcjonowania tkanki łącznej oraz ze względu na predyspozycje genetyczne. Niestety, bardzo często mamy do czynienia ze wszystkimi, wyżej wymienionymi czynnikami naraz.

Jeszcze do niedawna, pojawienie się rozstępów na skórze oznaczało, że będziemy musieli z nimi żyć już zawsze. Od momentu ich powstania, szanse na pozbycie się ich, stosując różnego rodzaju kosmetyki profesjonalne lub środki farmaceutyczne, maleją z każdym kolejnym dniem. Jednak, gdy stracą swoją żywoczerwoną barwę, jedyne co może przyjść nam z pomocą, to specjalistyczne zabiegi z zakresu kosmetologii profesjonalnej lub medycyny estetycznej.

W tym miejscu przechodzimy do sedna dzisiejszego artykułu, czyli medycznych metod walki z rozstępami. Postęp technologiczny spowodował, że pojawiło się kilka metod, które potrafią skutecznie poprawić wygląd rozstępów, a we wczesnej fazie, nawet je usunąć! Najskuteczniejsze z nich to laseroterapia oraz karboksyterapia.

Laseroterapia w walce z rozstępami

Laserowe usuwanie rozstępów, czy też blizn, od lat budziło spore kontrowersje, zarówno wśród specjalistów, jak i pacjentów. Główne obawy związane były z długotrwałym gojeniem się ran oraz ewentualnymi poparzeniami. Jednak, gdy na rynku pojawiły się lasery frakcyjne CO2, nastąpił prawdziwy przełom. Największym atutem, tego rodzaju urządzeń, jest ich wybiórczy sposób działania na skórę.

Działanie lasera frakcyjnego CO2 oparte jest na tworzeniu mikro kolumn uszkodzeń termicznych, które otoczone są zdrową i nienaruszoną tkanką. Chromoferm absorbującym wiązkę lasera jest zawarta w komórkach woda. Poprzez podgrzanie, ulega ona ablacji (odparowaniu), co powoduje uszkodzenia w tkankach. Automatyczną odpowiedzią organizmu są wzmożone procesy regeneracyjne, polegające w dużej mierze na produkcji nowych włókien kolagenowych.

Zważywszy na fakt, że rozstępy powstają w wyniku niewłaściwego rozciągnięcia skóry oraz zerwania uporządkowanej sieci włókien kolagenowych, działania stymulujące powstawanie nowych włókien są najlepszą metodą w walce z tym defektem skóry. Wiązka lasera działa miejscowo i skupia się jedynie na tej części skóry, która jest chorobowo zmieniona.

Oprócz wysokiej skuteczności laseroterapii, zabiegi z użyciem laserów komsetycznych charakteryzują się również ogromnym bezpieczeństwem. Nie znaleźliśmy fachowej literaturze ani jednego przypadku bliznowaceń lub wystąpienia zakażeń po terapiach w wykorzystaniem laserów frakcyjnych CO2. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić zaczerwienienia lub pęcherze, jednak ustępują one bardzo szybko, nie będąc utrudnieniem dla pacjentów.

Karboksyterapia w walce z rozstępami

Karboksyterapia, choć znana od lat, to w branży medycyny estetycznej i kosmetologii profesjonalnej jest swego rodzaju novum. Ze względu na to, iż nie jest jeszcze tak powszechna, jak inne zabiegi upiększające, budzi u Pacjentów pewne obawy. Zupełnie jednak nie potrzebnie. Oczywiście istnieją bezwzględne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów karboksyterapii, jednak jest ich nieporównywalnie mniej, niż w przypadku innych, bardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej.

Bezpieczeństwo zabiegów karboksyterapii związane jest dwoma kluczowymi kwestiami. Pierwsza z nich to wykorzystywany w terapii “czynnik leczniczy”. W przypadku karboksyterapii jest nim dwutlenek węgla, czyli jeden z głównych składników naszego organizmu. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że gaz CO2 musi posiadać certyfikację medyczną. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że gaz spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i będzie korzystnie wpływał na nasz organizm. Drugim argumentem, przemawiającym na korzyść karboksyterapii, są przeprowadzone badania kliniczne, udowadniające nie tylko skuteczność terapii z użyciem CO2, ale również gwarantujące nam pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Karboksyterapia polega na pod- lub śródskórnej iniekcji dwutlenku węgla w celach terapeutycznych. Wstrzyknięcie dawki CO2 w tkankę powoduje szybszy przepływ krwi, tlenu, a także składników odżywczych. Na skutek działań obronnych organizmu pojawia się stan zapalny, którego efektem jest wzmożona produkcja włókien kolagenowych (tych samych, których zerwanie jest powodem powstawania rozstępów). Pełen proces regeneracyjny, w miejscu poddanemu terapii dwutlenkiem węgla, trwa kilka miesięcy.

Karboksyterapia usprawnia proces neowaskularyzacji, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Poprawa ukrwienia tkanek powoduje lepszą pigmentację, przez co kolor rozstępów coraz bardziej zbliża się do właściwego koloru skóry.

Co najistotniejsze, karboksyterapia jest obecnie jedyną znaną metodą walki zarówno ze świeżymi rozstępami, jak i tymi w fazie zanikowej. Badania kliniczne udowadniają ponad 90% skuteczność w poprawie koloru i struktury rozstępów.

Podsumowanie

Jest wiele kobiet, które są przeczulone na punkcie swojego wyglądu. Dla niektórych z nas dodatkowy kilogram potrafić być prawdziwą tragedią. Jednak pojawienie się rozstępów jest, przynajmniej w naszym odczuciu, problemem realnym, obiektywnym. Najczęściej kobiety tak skrzętnie zakrywają tą niedoskonałość, że nie pokazują jej nawet swoim najbliższym. Jednak, co wynika z naszego artykułu, istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu. Uściślając, nawet dwa sposoby, czyli zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego CO2 oraz karboksyterapia.

W następnym artykule, z tej serii, zajmiemy się kosmetycznymi metodami walki z rozstępami, czyli mezoterapią mikroigłową frakcyjną oraz dermarollerami.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 3 Medyczne metody walki z rozstępami – karboksyterapia i laser frakcyjny CO2

  1. Karinka

    Przyznam szczerze, że sama mam kilka jasnych rozstępów jeszcze z okresu dojrzewania. Tak sobie przynajmniej tłumaczę :) Moje nie wyglądają źle, także zabiegów nie potrzebuję. Widziałam kiedyś taką młodą dziewczynę na plaży, która wyglądała jakby miała rajstopy ze wzorkiem na nogach. Wyglądało to naprawde okropnie. Biedna, zwłaszcza dlatego, że taka młodziutka :/

    Odpowiedz
  2. gabinet

    Najlepsze jest połączenie obu metod. Laser ablacyjny świetnie się sprawdza, a karboksyterapia jako metoda wspomagająca.

    Aczkolwiek sama karbo przynosi świetne efekty, lecz zabiegów 10 co najmniej.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz