Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Otwieramy salon kosmetyczny. Część 3. Profil gabinetu

Wstęp

Rozpoczęcie własnej działalności, zawsze i w każdej branży, wiąże się z ryzykiem, że nasze przedsięwzięcie nie będzie wystarczająco rentowne. Dlatego niesamowicie istotną kwestią jest gruntowne przygotowanie się do tak ważnego projektu, jakim jest “własny biznes”. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz nietrafionych inwestycji, a także w optymalny sposób wykorzystać nasze zasoby.

Następny artykuł z serii “Otwieramy salon kosmetyczny” poświęciliśmy w całości odpowiedzi na kolejne pytanie, które najczęściej zadają nam Klienci przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Czy mój gabinet powinien oferować szeroki, czy może wyspecjalizowany zakres usług?

Czynniki wpływające na wybór profilu gabinetu

W dużej mierze odpowiedź, na pytanie dotyczące wyboru profilu salonu, uzależniona jest od naszych możliwości finansowych, umiejętności oraz od zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek.

  • Możliwości finansowe. Tak naprawdę, kiedy otwieramy własny salon kosmetyczny, trudno mówić o “za dużych” pieniądzach. W zależności od naszej wizji można zainwestować od kilkudziesięciu, po nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeśli posiadane przez nas środki finansowe na to pozwalają, to dobrze wyposażmy nasz gabinet. Sprzęt kosmetyczny jest zawsze najlepszą inwestycją, ponieważ nie przeterminuje się tak jak kosmetyki i daje szansę na realny zwrot z tejże inwestycji. Jeśli natomiast nie możemy pozwolić sobie na początku na szeroką gamę sprzętów, to skupmy się na dobrej jakości, wielofunkcyjnym kombajnie kosmetycznym. Taki sprzęt bardzo często daje również możliwość dalszej rozbudowy, dlatego taka aparatura jest w salonie kosmetycznym wręcz niezbędna!
  • Umiejętności. Najlepszą reklamą i przynętą na klientów będą usługi, świadczone przez nas na najwyższym poziomie. Oczywistym następstwem tego, będzie wybór profilu działalności gabinetu zgodnego z naszymi zainteresowaniami i doświadczeniem. Jeżeli nasza wiedza i umiejętności pozwalają nam na zaproponowanie klientom wielu zabiegów na równie wysokim poziomie, to powinniśmy zrobić z tego główny atut naszego salonu. Jeżeli natomiast od zawsze interesowała nas jedynie kosmetyka twarzy, koniecznie zacznijmy właśnie od tego. Wraz z rozwojem salonu, będziemy mieli sposobność na poszerzanie swoich kwalifikacji, a także oferty zabiegowej. Pamiętajmy również, że kupując sprzęt kosmetyczny w zaufanej hurtowni kosmetycznej możemy liczyć na certyfikowane szkolenie. Po odbyciu takiego szkolenia powinniśmy być przygotowani, merytorycznie i praktycznie, do przeprowadzania zabiegów na zakupionym przez nas sprzęcie.
  • Popyt. Dostosowanie się do zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek jest kluczową kwestią. Zupełnie mija się z celem duża inwestycja w sprzęt czy wyposażenie potrzebne nam do wykonywania niepopularnych zabiegów. Oferta nowo powstałego gabinetu musi być jak najbardziej dopasowana do oczekiwań naszej grupy docelowej. Szeroki wachlarz usług zawsze daje szansę no to, że znajdzie się klient na poszczególne zabiegi. Jeśli jednak wiemy, że w naszej okolicy, czy mieście funkcjonuje kilka gabinetów z taką samą ofertą na przykład zabiegów na twarz, to koniecznie zastanówmy się nad jakąś alternatywą. Może strzałem w dziesiątkę okaże się otworzenie salonu z ofertą pielęgnacyjną tylko na ciało, albo też ostatnio bardzo modnego gabinetu podologicznego? W tym przypadku nie istnieją gotowe rozwiązania, dlatego trzeba przeprowadzić podstawowe badanie rynku. Zarówno pod względem zapotrzebowania klientów na usługi, jak i naszej potencjalnej konkurencji.

Z naszego doświadczenia wynika, że najistotniejszym czynnikiem, który powinien wpływać na naszą decyzję o wyborze profilu gabinetu jest popyt. Istnieje bowiem wiele możliwości dla młodych przedsiębiorców na zdobycie dodatkowych środków finansowych oraz na zdobycie większych kwalifikacji i umiejętności. Determinantą, którą się najtrudniej stymuluje, jest właśnie zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów i “wygląd” naszej przyszłej konkurencji.

Cechy charakterystyczne polskiego rynku usług kosmetycznych

W Polsce najczęściej wybieranym profilem gabinetu jest oferowanie szerokiego zakresu usług. Taki dobór oferty uważany jest za gwarancję dużej rentowności i satysfakcji klientów, którzy przeważnie poszukują kompleksowej usługi. Polscy przedsiębiorcy uważają skupienie się na jednym typie usług jako nieopłacalne. Następstwem tego jest również szeroki zakres cenowy proponowanych usług oraz łączenie usług z różnych dziedzin (np. usługi kosmetyczne i fryzjerskie w jednym salonie). Jest to przekonanie bardzo złudne, ponieważ obecnie co raz lepiej radzą sobie salony bardzo wyspecjalizowane. Klienci są bardzo świadomi, dlatego z konkretnym problemem (np. z cellulitem) wolą udać się do salonu zajmującego się przede wszystkim estetyką ciała.

Jednym z najistotniejszych źródeł przychodu dla salonu są usługi pakietowe. Wykupienie przez klienta serii zabiegów jest dla Nas pewnym dochodem, bez względu na to czy klient wykorzysta przysługujące mu zabiegi, czy też nie. Jest to najchętniej wybierana, przez klientów, forma usług, ponieważ pojedynczy zabieg w serii jest z założenia tańszy. Popularność usług pakietowych jest wyraźnym sygnałem, aby rozwinąć tę formę na takie zabiegi, które do tej pory nie były łączone w serie.

W Polsce, klient gabinetu kosmetycznego wydaje średnio od 51-300 zł. Rzadko, jednorazowo wydana kwota przekracza 500 zł. Obecne zmiany społeczno-gospodarcze sugerują, aby salony poszerzały swoją ofertę o usługi, na które może pozwolić sobie szersze grono mniej zamożnych klientów.

Kolejną cechą charakterystyczną, zwłaszcza małych salonów, jest nowy sposób proponowania zabiegów z wykorzystywaniem bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, tak zwane “zapisywanie się na usługę”. Niewielkie gabinety, nie chcąc kupować drogich sprzętów ani zatrudniać dodatkowego pracownika na mniej popularne zabiegi, wypożyczają ów sprzęt na konkretny czas, aby w tym terminie obsłużyć wszystkich zainteresowanych klientów. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza na początek, aby sprawdzić, a także stymulować zapotrzebowanie na tego typu usługi. Podobnie może wyglądać także współpraca z lekarzem specjalistą medycyny estetycznej, czy dermatologiem.

Podstawową trudnością, którą napotkamy przy porównywaniu ze sobą gabinetów kosmetycznych w Polsce jest ich silne zróżnicowanie, zwłaszcza pod kątem prezentowanej oferty usług. Salony nie dzielą się już tylko na wyspecjalizowane i bardziej ogólne. Nawet, spośród wąsko wyspecjalizowanych salonów (np. gabinety depilacji), dostrzec można różnice ze względu na metodykę działania (fotodepilacja laserem, depilowanie pastą cukrową, depilacja woskiem).

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 2 Otwieramy salon kosmetyczny. Część 3. Profil gabinetu

  1. Joanna

    Ja uważam, że opcja wyspecjalizowanych gabinetów jest bardziej interesująca i pozwala wyróżnić się na tle bliźniaczo podobnych salonów kosmetycznych. Z drugiej strony na “pazury” i wosk zawsze znajdą się chętne. Trzeba porozglądać się po okolicy i wtedy zdecydować! Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Anka, Krk

    Zgadzam się w 100% z przedmówczynią! W dzisiejszych czasach wąska specjalizacja jest gwarantem wysokiej jakości usług i tego że oddajemy się w ręce specjalistki.
    Część o cechach charakterystycznych polskiego rynku kosmetycznego… rewelacja!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz