PolskiBlogKosmetyczny.pl

Wpisy

7 FAKTÓW i MITÓW – sprawdź swoją wiedzę na temat plazmy w medycynie estetycznej!

W pierwszym tegorocznym wydaniu Kosmetologii Estetycznej ukazał się artykuł na temat faktów i mitów dotyczących zabiegów z wykorzystaniem plazmy. Jeżeli jeszcze go nie masz, to nic straconego – sprawdź swoją wiedzę na temat plazmy na naszym blogu.

Zabieg plazmą w medycynie estetycznej uchodzi za jedną z najefektywniejszych terapii przeciwzmarszczkowych oraz jedyną, która przynosi wymierne rezultaty w korekcji opadającej powieki. Niestety, literatura popularnonaukowa oferuje stosunkowo niewielką liczbę informacji o plazmie, zaś na temat tej technologii powstało wiele mitów.

1. MIT
W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ STOSUJEMY JEDEN RODZAJ PLAZMY DO WSZYSTKICH WSKAZAŃ

W medycynie estetycznej wyróżniamy dwa rodzaje plazmy – niskiej oraz wysokiej częstotliwości. To właśnie od rodzaju plazmy zależy skuteczność zabiegu w określonym wskazaniu, jego bezpieczeństwo i to właśnie rodzajem plazmy powinniśmy kierować się, wybierając dany aparat. Dlaczego? Każdy rodzaj plazmy ma inne napięcie, natężenie, częstotliwość, spektrum działania, a co za tym idzie – inne zastosowanie w poszczególnych wskazaniach. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju plazmy może nieść za sobą poważne komplikacje: ubytki w skórze, blizny po zabiegu, przebarwienia, a nawet martwicę. Zanim kupisz aparat do plazmy, sprawdź, jaki rodzaj plazmy generuje.

2. FAKT
NIE KAŻDYM URZĄDZENIEM DO PLAZMY WYKONAMY ZABIEG BLEFAROPLASTYKI
Do korekcji opadającej powieki stosujemy wyłącznie plazmę wysokiej częstotliwości (HFP, ang. High Frequency Plasma). Urządzenia wyposażone w plazmę niskiej częstotliwości nie powodują procesu sublimacji naskórka, a więc wykonanie nimi zabiegu „blefaroplastyki” nie tylko nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, ale może powodować komplikacje, głównie utrzymujące się blizny i przebarwienia.

3. FAKT
TERAPIA PLAZMĄ W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ WYMAGA SERII ZABIEGÓW
Liczba zabiegów zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania danego problemu. W zależności od wskazania, rekomendowana jest seria od dwóch do pięciu zabiegów.
Należy jednak podkreślić, że w przypadku „blefaroplastyki” – efekt uniesionej powieki jest widoczny już po pierwszym zabiegu, zaś jego zbyt wczesne powtórzenie może prowadzić do widocznych przebarwień.

4. MIT
PRAWDZIWA PLAZMA WYTWARZA ŁUK ELEKTRYCZNY
Nie każdy rodzaj plazmy generuje typowy łuk elektryczny. Przykładem jest plazma wysokiej częstotliwości (tzw. plazma stykowa), która w kontakcie ze skórą pacjenta generuje iskrę odpowiedzialną za sublimację naskórka.

5. FAKT
MOŻEMY PRZYSPIESZYĆ PROCESY NAPRAWCZE SKÓRY PO ZABIEGU PLAZMĄ
Najefektywniejszą metodą przyśpieszającą regenerację skóry po zabiegu plazmą jest terapia laserowa. Zalecana jest biostymulacja skóry laserem o długości fali 670 nm, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ponadto przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki i znacznie zmniejsza ryzyko powstawania infekcji. Jest to doskonałe uzupełnienie aparatury do plazmy, ze skutecznością potwierdzoną w warunkach klinicznych.

6. MIT
WSZYSTKIE URZĄDZENIA DO PLAZMY DZIAŁAJĄ TAK SAMO
Nic bardziej mylnego. Aparaty bardzo często różnią się od siebie mocą i rodzajem generowanej plazmy, a co za tym idzie – efektywnością, bezpieczeństwem, inwazyjnością, ilością wskazań, długością okresu rekonwalescencji, jak również możliwością powstania komplikacji po zabiegu. Przed wyborem urządzenia zastanówmy się, jakie są główne problemy estetyczne naszych pacjentów, gdyż stosowanie jednego rodzaju plazmy we wszystkich wskazaniach będzie się wiązało z dużą ilością powikłań po zabiegu.

7. MIT
TERAPIA PLAZMĄ JEST INWAZYJNA I WYMAGA DŁUGIEGO OKRESU REKONWALESCENCJI
Głębokość i intensywność odparowania naskórka determinowana jest częstotliwością plazmy i jej napięciem. Dla przykładu, plazma niskiej częstotliwości (LFP, ang. Low Frequency Plasma) ze względu na niskie parametry pracy – zamiast sublimować naskórek, jedynie go przenika i perforuje, tworząc w skórze mikrokanaliki. Ten rodzaj plazmy nie jest inwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Doskonale sprawdzi się w redukcji płytkich zmarszczek oraz terapii przeciwtrądzikowej, zaś wykonanie nim zabiegu „blefaroplastyki” nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Polecamy do przeczytania –> DERMOKONSULTACJA W SALONIE KOSMETYCZNYM. ANALIZA SKÓRY – cz. I. Dowiedz się jakie nowości czekają na Ciebie w 2019 roku!

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

Zostaw komentarz