PolskiBlogKosmetyczny.pl

Uncategorized

Czy warto zainwestować w plazmę?

W ostatnim czasie obserwujemy duże zainteresowanie technologią plazmy, wokół której pojawia się sporo kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa jej wykonywania, czasu rekonwalescencji i samej skuteczności zabiegu. Czy warto inwestować w tak inwazyjne urządzenie? Czy mogę zrobić pacjentowi krzywdę? Postaramy się w szybki sposób rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej technologii.

 1. Kto może wykonywać zabiegi plazmą?

Wszystko zależy od parametrów wykorzystanych w urządzeniu. Na polskim rynku pojawiło się wielu producentów plazmy, tyle ile urządzeń, tyle różnych konfiguracji parametrów. Lekarze mogą obsługiwać wszystkie dostępne urządzenia, natomiast kosmetolodzy – tylko te, które posiadają odpowiednio niższą moc urządzenia. Dlatego przy zakupie aparatury sprawdź, czy możesz na nim bezpiecznie wykonywać zabieg!

 1. Jakich efektów mogę się spodziewać? Czy pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy?

Głównym wskazaniem do zabiegów plazmą jest lifting górnej, opadającej powieki oka. Efekty są spektakularne już po pierwszym użyciu. Punktowe odparowanie naskórka w połączeniu
z wytworzeniem wysokiej temperatury efektywnie wpływa na remodeling włókien kolagenu
i elastyny, dzięki czemu obserwujemy mocne napięcie i wygładzenie skóry. Dzięki temu plazmę możemy również wykorzystać w terapii przeciwzmarszczkowej i przy poprawie elastyczności skóry. Po samym zabiegu pojawiają się drobne strupki, miejscowy stan zapalny i delikatny obrzęk okolicy zabiegowej. Nie wyklucza to pacjenta z wykonywania codziennych obowiązków, natomiast trzeba wziąć pod uwagę kwestie estetyczne. Miejsce zabiegowe musi pozostać czyste (trzy doby po zabiegu nie nakładamy makijażu!), w związku z tym należy sobie zadać pytanie czy charakter naszej pracy na to pozwala?

 1. Po jakim czasie skóra jest całkowicie wygojona?

Okres gojenia się skóry jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od każdego pacjenta. Przyjęto średni czas gojenia się skóry na poziomie 21 dni. Okres ten może zostać skrócony jeśli wyposażymy się w aparaturę wykorzystującą terapie laserowe. Prawidłowo wykorzystany zimny, niskoenergetyczny laser (który jest z powodzeniem wykorzystywany w chirurgii!) jest wstanie skrócić czas rekonwalescencji praktycznie o połowę!

 1. Ile zabiegów muszę zrobić, żeby zobaczyć pierwsze efekty? Czy zabieg jest bolesny?

Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu! Dla uzyskania najlepszego efektu należy wykonać ok. 4 zabiegów w serii co miesiąc. Efekty zabiegowe potrafią się utrzymywać nawet do 4 lat. Miejsce zabiegowe poddawane jest znieczuleniu, w związku z tym jedyne co odczuwa pacjent to delikatne ciepło w miejscu podania impulsu.

 1. Czy mogę zrobić pacjentowi krzywdę?

Wszystko zależy od przygotowania operatora. Sprawą kluczową jest treściwe, merytoryczne szkolenie w połączeniu z rzetelną praktyką. Plazma jest zabiegiem inwazyjnym, trzeba o tym pamiętać! Dodatkowo warto wybierać aparaturę, która pomagają dobrać prawidłowe, bezpieczne parametry pracy, podpowie gdzie zabieg należy wykonać i wykorzystuje technologie skracające czas gojenia się ran po zabiegu.

Podsumowując – plazma jest zabiegiem inwazyjnym, jednakże dobrze przygotowany operator nie będzie miał żadnych problemów z wykonaniem bezpiecznego zabiegu. Warto wybierać aparaturę, która pomaga dobrać prawidłowe parametry pracy, miejsca podania impulsu i jest wyposażona w laserowe systemy wspomagające gojenie się ran. Zabieg jest wysoce efektywny, co daje nam gwarancję zadowolonego pacjenta! Czy warto inwestować? Zdecydowanie warto.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 17 Czy warto zainwestować w plazmę?

  1. Kosmetolog

   Mogę poznać Pana argumenty, dlaczego tak Pan uważa? Czy tylko z racji wykonywanego zawodu i całej tej nagonki na kosmetologów (nie mówię o kosmetyczkach, tylko o kosmetologach), czy ma Pan inne swoje obiekcje?

   Odpowiedz
 1. Basia

  A ja się zastanawiam jak się ma plazma w stosunku do usuwania blizn.. Są efekty? Warto wykonywać takie zabiegi? Czy jednak znaleźć inne rozwiązanie?
  Szukam odpowiedzi od dłuższego czasu i jakoś nikt nie potrafi mi dać wyczerpującej odpowiedzi..

  Odpowiedz
  1. Anna P.

   Pani Basiu! Plazma nie powinna być wykorzystywana w leczeniu blizn! Użycie plazmy na redukcję blizny może się w najlepszym wypadku skończyć większą blizną, a nieprawidłowa ocena typu blizny, bądź nieumiejętne wykonanie zabiegu może doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet martwicy!

   Wybór metody leczenia zależy od dokładnej oceny klinicznej blizny: rodzaj blizny, jej rozmiar, głębokość, część ciała, na której powstała oraz okres, jaki dzieli jej zaistnienie od rozpoczęcia leczenia. Zdecydowanie lepiej (i bezpieczniej!!) zastosować terapię laserową, bądź różnego rodzaju eksfoliacje.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   1. Basia

    “Zabieg nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek”
    “Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania skóry w miejscu działania.”
    “Plazma umożliwia ich redukcję poprzez: złuszczenie bardzo powierzchownych warstw naskórka i zmiany w obrębie włókien kolagenowych, powodujące ich skurcz, remodeling oraz wzmożenie syntezy tego białka.”

    To jak to w końcu jest? Bo ile osób (ile plazm), tyle opinii..

    Odpowiedz
    1. Anna P.

     Cytat 1 i 2 – oczywiście. Na tej podstawie wykorzystujemy plazmę min. do redukcji zmarszczek czy opadającej górnej powieki.

     Cytat 3 – odnosi się typowo do blizn potrądzikowych. Jest to szczególny rodzaj blizn tzw. zanikowych (małe okrągłe wgłębienia, leżące poniżej poziomu otaczającej je skóry), które w wielu przypadkach wypłycają się samoistnie wraz z naturalnym ścieraniem się warstw naskórka. W takim wypadku zabieg plazmą faktycznie można potraktować jako formę “złuszczania naskórka”. Bardzo mało efektywny w stosunku do innych metod, czasochłonny i wysoce inwazyjny, ale zawsze…

     Natomiast, nie wyobrażam sobie wykorzystania plazmy do redukcji blizn przerostowych, czy keloidów.

     Odpowiedz
     1. Basia

      Oczywiście, że na keloidy czy blizny przerosłe nie będziemy stosować plazmy. Bardziej zastanawiają mnie mniejsze blizny, które można by potraktować plazmą, skoro ma takie działanie.. Czyli wychodzi na to, że jednak można :)

 2. Anna P.

  Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Co więcej w internecie krążą filmiki i zdjęcia osób wykonujących zabiegi plazmą właśnie na takich bliznach!
  Co do małych blizn – ” Czyli wychodzi na to, że jednak można :)”
  Niby można, ale jako kosmetolog nie polecam, bo:
  – Zabieg jest bardzo mało efektywny w stosunku do metod alternatywnych.
  – Zabieg jest inwazyjny – polecam zobaczyć zdjęcia osób po zabiegu plazmą. Ten sam efekt (lub lepszy) możemy uzyskać innymi metodami bez konieczności 3 tygodniowego czasu rekonwalescencji.
  – Zabieg jest drogi.
  – Przy doborze złych parametrów możemy doprowadzić do powstania nowych blizn.
  Wątpię, żeby po takim zabiegu pacjent wyszedł zadowolony.
  Plazma sprawdza się szczególnie w przypadku redukcji opadającej górnej powieki oraz zmarszczek. W pozostałych wskazaniach niestety należy wziąć dużą poprawkę na marketing – często bardzo szkodliwy marketing.

  Odpowiedz
  1. Basia

   Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, bardzo miło mi się z Panią pisze- rzadko kiedy ktoś na forum tak długo odpisuje :)

   A jakie zna Pani skuteczne metody alternatywne dla usunięcia blizn? Jest jakiś zabieg nieinwazyjny i tańszy?
   Tak naprawdę przy doborze złych parametrów każdym innym zabiegiem można zrobić krzywdę..
   Plazma jest faktycznie trudnym zabiegiem (prawie pod każdym względem- wykonania, gojenia) ale może jeszcze nie jest na tyle wyuczonym i zrozumianym, aby można było stwierdzić, czy faktycznie nie jest dobra na blizny? Zna Pani jakieś badania nt. plazmy?

   Odpowiedz
   1. Anna P.

    Cała przyjemność po mojej stronie! :)
    Bardzo dobrą metodą walki z bliznami są różnego rodzaju eksfoliacje lub zabiegi laserowe. Warto również zwrócić uwagę na karboksyterapię, która jest metodą relatywnie tanią, a bardzo skuteczną jeśli chodzi o redukcję blizn.

    Co do plazmy – jest trochę badań naukowych na jej temat, ale żadna nie wspomina o terapii na blizny :(

    Odpowiedz
 3. Basia

  O karboksyterapii to już można książki pisać, tyle tych materiałów :) Teraz w każdym gabinecie jest ten zabieg a ja szukam czegoś w miarę nowego, co jeszcze nie każdy ma, a w czym mój salon będzie się wybijał :)

  Tak czy inaczej- dziękuję za interesującą konwersację :)

  Odpowiedz
 4. Grażyna

  A ja się nigdy na to nie zgodzę.. nie wierzę w efekty a co najważniejsze, nie wierzę w bezinwazyjność tego zabiegu.

  Odpowiedz
 5. Sabina

  Od ukazania się tego artykułu przeczytałam mnóswto innych publikacji na ten temat i jakoś nadal ciężko mi się do niej przekonać.. Chyba za bardzo się boję powikłań. Nie chodzi o samą pracę, bo ostrzykuję kwasem, wypełniaczami itp., tylko bardziej się martwię co się będzie działo po zabiegu.. No cóż, widocznie plazma nie jest dla każdego (może to w sumie lepiej) :)

  Odpowiedz
 6. Karina

  Temat plazmy, to całkiem nowy wątek w kosmetologii, dlatego nie dziwię się, że ma swoich sprzymierzeńców i przeciwników. Jestem po kilku prezentacjach w moim gabinecie i chyba się zdecyduję, bo wygląda, że nie jest aż tak zła, jak niektórzy to opisują:) Chyba, że ktoś ma niemiłe doświadczenia (własne, nie opisane przez innych), to z chęcią się z nimi zapoznam :)

  Odpowiedz

Zostaw komentarz