PolskiBlogKosmetyczny.pl

Komputerowa analiza skóry

MULTISPEKTRALNA ANALIZA SKÓRY. REDAKCJA „KOSMETOLOGII ESTETYCZNEJ” TESTUJE LUMISCAN GEN. 3.0.!

Czy zdążyłaś kupić pierwsze wydanie “Kosmetologii Estetycznej”? Jeżeli nie – nic straconego. Na naszym blogu przeczytasz co o nowej technologii obrazowania skóry sądzi Katarzyna Wilczyńska – redaktor naczelna czasopisma. 

Tylko u nas dowiesz się jak może, a może powinna… wyglądać dermokonsultacja w nowoczesnym salonie kosmetycznym i medycyny estetycznej.

analizator skóry lumiscan

MULTISPEKTRALNA ANALIZA SKÓRY

Testujemy nową technologię komputerowej analizy skóry lumiSCAN gen. 3.0.

Branża beauty rozwija się niezwykle dynamicznie. Gabinety kosmetologiczne oferują szeroki zakres zabiegów, od mniej po bardziej inwazyjne, których skuteczność warunkowana jest ich właściwym doborem. Okazuje się, że rozpoznawanie rodzaju skóry tzw. gołym okiem i postawienie diagnozy typu „cera mieszana”, „cera naczyniowa” przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wcale nie jest aż tak daleką przeszłością. W wielu gabinetach konsultacja nadal polega na subiektywnej ocenie stanu skóry, często bez żadnej aparatury lub za pomocą prostych urządzeń manualnych, które mierzą głównie poziom nawilżenia skóry.

Nie takie są oczekiwania klientów. Nowoczesny gabinet kosmetologiczny to taki, w którym klient uzyska fachową poradę i skuteczność działań terapeutycznych kosmetologa, często we współpracy
z innym specjalistą. Aby stało się to możliwe, niezbędna jest dogłębna analiza skóry. Na rynku funkcjonuje wiele urządzeń mniej czy bardziej zaawansowanych, wspomagających diagnozę stanu skóry. Czy zrewolucjonizują one rynek beauty? Przyjrzyjmy się bliżej komputerowej technologii multispektralnej analizy skóry Lumi-SCAN gen.3.0., którą po raz pierwszy zaprezentowano na targach Beauty Forum w Warszawie. Czy technologia ta może zrewolucjonizować branżę beauty pod kątem diagnostyki, opracowania programu terapii skóry oraz sprzedaży zabiegów już podczas pierwszej wizyty pacjenta w salonie?

Na stronie Polskiego Centrum Zaopatrzenia Kosmetycznego (PCZK), importera i wyłącznego dystrybutora tej technologii, można przeczytać, że LumiSCAN gen. 3.0. jest analizą skóry trzeciej generacji, która wykorzystuje pomiar manualny, skan twarzy oraz komputerową analizę do uzyskania bardzo szczegółowych danych o skórze pacjenta. Ta kompleksowa analiza, pozwala na precyzyjną ocenę stanu skóry pacjenta. Skóra analizowana jest m.in. pod kątem wielkości przebarwień, plam po słonecznych i starczych, głębokości zmarszczek, wielkości i stanu porów, jak również obszarów zaczerwienionych (szczegółowa ocena naczyń krwionośnych). Dzięki temu kosmetolog może zaplanować rzetelną procedurę zabiegową, mającą na celu poprawę wyglądu pacjenta, a także zalecić określone terapie profilaktyczne.

Technologia ta, poza wyjątkowo szczegółową analizą skóry, umożliwia również tworzenie rejestru pacjentów, obrazowanie twarzy 3D, porównanie zdjęć przed i po zabiegu, wydrukowanie raportów i zdjęć z analizy oraz obrazowanie multispektralne.

W teorii brzmi ciekawie. A w praktyce? Postanowiłam sprawdzić na własnej skórze. Odwiedziłam oddalony niespełna 20 minut drogi od siedziby redakcji „Kosmetologii Estetycznej” salon Femme La Vie we Wrocławiu, jak się okazało – pierwszy w Polsce, wyposażony w to urządzenie.

Podczas pierwszej wizyty zaproponowano mi 30-minutową konsultację, właśnie w oparciu o multispektralną analizę skóry lumiSCAN gen.3.0.

Cała procedura składała się z czterech kroków, a sam zabieg był stosunkowo szybki i nieinwazyjny. Podczas analizy moje dane zostały wprowadzone do rejestru, aby móc w przyszłości obserwować zmiany i efekty terapii. Po uprzednim demakijażu moja twarz została zeskanowana w trzech płaszczyznach – technologią VisionScan 3D, zostały też wykonane pomiary parametrów skóry specjalnym czujnikiem – tzw. technologia TouchScan.

Z uwagi na dużą ilość danych, które system musi przeanalizować, na wyniki należy trochę poczekać. Nie był to czas stracony, kosmetolog wykorzystała go na rozmowę ze mną na temat rodzaju mojej cery, problemów itd. Zdarza się, że wyniki analizy często są zupełnym zaprzeczeniem tego, co myślą klienci, po trosze było tak i w moim przypadku

Byłam przekonana, że moja cera jest przesuszona, okazało się, że poziom jej nawilżenia jest na całkiem przyzwoitym poziomie. Zaskoczeniem nie były dla mnie przebarwienia, w przeciwieństwie
do drobnych zmian naczyniowych, które wykazała multispektralna analiza mojej skóry.

Tym sposobem przeszłyśmy do analizy ogólnej, która wskazuje:

  • obiektywny wiek skóry
  • problemów skórnych w formie diagramu (różne stadia zaawansowania problemów skórnych)
  • aktualny rodzaj cery
  • aktualny fototyp skóry
  • poziom nasilenia problemu cery naczyniowej oraz trądziku
  • ogólne podsumowanie

SZCZEGÓŁOWA ANALIZA SKÓRY

Po zakładce ogólnej przechodzimy do aż 8 zakładek szczegółowych.

Zakładka numer 1. Poziom zanieczyszczenia skóry

Zakładka obrazuje zanieczyszczenie skóry twarzy, którego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Wszelkiego rodzaju wągry, zaskórniki. Nic się nie ukryje. To świetne narzędzie do sprzedaży zabiegów oczyszczających skórę: peelingi, zabiegi złuszczające, oczyszczanie wodorowe, kwasy i wiele innych.

Zakładka numer 2. Cienie pod oczami oraz fototyp skóry

Wskazuje aktualny fototyp skóry pacjenta w skali Fitzpatricka oraz obrazuje problem cieni pod oczami (4 stadia zaawansowania). Obnaża nieprzespane noce, zbyt długi czas spędzony przed monitorem. Tutaj również nic się nie ukryje. Przy czwartym stopniu zaawansowania, na jaki sobie zapracowałam, zaproponowano mi zabiegi z wykorzystaniem karboksyterapii.

Zakładka numer 3. Szczegółowa analiza porów

Wskazuje rozszerzone pory skóry, ich wielkość, głębokość oraz ich liczbę i stan. W celu ich zmniejszenia można zaoferować klientowi wiele zabiegów, m.in. laserowy peeling węglowy, laser frakcyjny, kwasy i wiele innych.

Zakładka numer 4. Zmarszczki

Kolejna zakładka, obnażająca zmiany, nie tylko te widoczne, ale i ukryte. Niezbyt przyjemny widok. Zastosowanie specjalnego światła, umożliwia dostrzeżenie tego, co jest niewidoczne dla oka. To
doskonałe narzędzie do zainteresowania klienta zabiegami, mającymi na celu spłycenie zmarszczek: mezoterapia, fale radiowe, oraz zabiegi rewitalizacyjne: mikroigłówka, frakcja itd

Zakładka numer 5. Plamy pigmentacyjne i przebarwienia 

Pod wpływem światła ultrafioletowego dostrzegamy plamy pigmentacyjne, ich liczbę, wielkość, oraz przebarwienia skóry. Polecane zabiegi to przede wszystkim kwasy, światłoterapia oraz laseroterapia.

Zakładka numer 6. Cera naczyniowa

Najbardziej nielubiana zakładka przez klientów, również przeze mnie. Obrazuje bowiem skórę twarzy z uwzględnieniem widoczności nawet najmniejszych naczyń. Zakładka ta często szokuje, ale umożliwia kosmetologowi zaplanowanie rzetelnej terapii naprawczej.

Zakładka numer 7. Obecność porfiryn

Mało który pacjent spodziewa się ujrzeć na swojej twarzy porfiryny. Stąd bierze się nierzadki widok zdziwienia na twarzy klientów. Również mój.

Zakładka numer 8. Nadmiar poziomu sebum

Wskazuje poziomy nadmiaru sebum na twarzy, o ile możemy mówić o nadmiarze.

PRZED I PO

Po zwizualizowaniu problemów skórnych czas na ich naprawę. Z reguły klient nie zdaje sobie sprawy z mankamentów swojej cery, ale tak przeprowadzona analiza wskazuje, te, których zniwelowanie powinno być dla niego priorytetowe. Często dopiero tak przeprowadzona analiza wskazuje przyczynę problemu i podpowiada, w jaki sposób go rozwiązać. Z pewnością jest to
dużo lepsze rozwiązanie niż subiektywna ocena kosmetologa, podczas której zwraca się uwagę tylko na mankamenty widoczne gołym okiem.

Takie zobrazowanie problemów ułatwia pracę kosmetologom w postawieniu rzetelnej diagnozy i zaplanowaniu terapii naprawczej w salonie. 8 zakładek szczegółowych umożliwia zaoferowanie
klientom szerokiego spektrum zabiegów – oczyszczających, przeciwzmarszczkowych, anty-aging i wielu innych. Z punktu widzenia właściciela gabinetu – to świetne narzędzie do sprzedaży tzw. pakietów oraz terapii skojarzonych. W zależności od budżetu pacjenta – dobiera indywidualną terapie na podstawie szerokiej analizy problemów skóry pacjenta.

Nie należy zapominać o zarekomendowaniu pielęgnacji domowej. Zabiegi aparaturowe w salonie to jedynie 50% sukcesu. Bardzo ważne jest, aby klienci stosowali odpowiednie i indywidualnie dobrane kosmetyki do swoich problemów. Również w tym aspekcie urządzenie LumiScan gen. 3.0. wspiera salon. Ze strony administratora można dodawać rekomendowane produkty do pielęgnacji domowej. W zależności od problemów skóry – program samodzielnie dobierze odpowiednia kurację, która w znaczący sposób przyspieszy zaplanowane efekty.

Oczywiście system archiwizuje zdjęcia oraz wyniki analiz ze wszystkich wizyt klienta. Dzięki temu kosmetolog może na bieżąco śledzić poprawę wyglądu stanu skóry swojego klienta oraz planować kolejne etapy pielęgnacji w oparciu o uzyskane już efekty zabiegów. Funkcja ta służy również do weryfikacji skuteczności urządzeń oraz terapii kosmetycznych.

Czy technologia ta ma szansę zrewolucjonizuje branżę beauty pod kątem pierwszej konsultacji pacjenta w salonie kosmetycznym czy medycyny estetycznej? Przekonamy się już wkrótce.

Wszystko zaczyna się od diagnozy

Nie wniosę nic odkrywczego, pisząc, że bardziej wnikliwa diagnoza umożliwia zaplanowanie lepszej terapii naprawczej, a co za tym idzie – uzyskanie lepszych efektów zabiegu.

Najbardziej popularne „narzędzie diagnostyczne” do dziś używane, w gabinetach kosmetologicznych, to wywiad z klientem oraz badanie wizualne i palpacyjne. Nie powinno być ono jednak jedynym. Parametry skóry mogą być zbadane innymi, specjalistycznymi urządzeniami mniej lub bardziej zaawansowanymi technologicznie, co w sposób bezpośredni wiąże się z dokładnością pomiarów.

Producentom aparatu LumiSCAN gen. 3.0. udało się połączyć w jednej technologii elementy diagnozy skóry z efektownym sposobem zobrazowania problemów. Wyniki analizy, podane w tak obrazowy sposób, z pewnością ułatwią kosmetologowi oferowanie oraz sprzedaż pakietów, terapii skojarzonych, indywidualnych terapii naprawczych oraz produktów do pielęgnacji domowej. Nie bez znaczenia jest również rejestr pacjentów, zdjęcia i analizy przed i po zabiegu/terapii, możliwość monitorowania postępów w zmianie swojego wyglądu na przestrzeni miesięcy, a nawet lat.

 

Lumiscan Multispektralna Analiza Skóry

Zostaw komentarz