Zabieg mikropigmentacji – co to takiego?
Makijaż korygujący trwały, zwany potocznie makijażem permanentnym, jest to zabieg estetyczny, który polega na wprowadzeniu dobranych kolorystycznie barwików w powierzchowne warstwy skóry. Wykorzystywany jest zarówno we współczesnej medycynie (określa się go wówczas mianem pigmentacji medycznej), jak również w celach natury kosmetycznej, upiększającej.
Cała procedura odbywa się w miejscowym znieczuleniu, zaś wprowadzane za pomocą sterylnej igły pigmenty są metabolicznie obojętne oraz hipoalergiczne, dzięki czemu zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Makijaż permanentny jest formą tatuażu, wykonywanego najczęściej na twarzy. Od tatuażu tradycyjnego odróżnia go jednak roślinne, nie chemiczne, pochodzenie barwników, a także głębokość ich aplikacji – w przypadku makijażu jest ona dużo płytsza.
Jak długo otrzymują się efekty?
Efekt makijażu permanentnego utrzymuje się od 3 do 5 lat – po tym czasie zalecana jest korekta w celu zwiększenia intensywności barwników. Trwałość zależy zarówno od pigmentów wykorzystanych do jego wykonania, jak i indywidualnych cech kobiety, a także sposobu w jaki pielęgnuje swoją cerę każdego dnia. Aby ją przedłużyć, należy unikać częstego opalania. Promienie słoneczne mają bowiem właściwości rozjaśniające pigment.
Zadaniem makijażu permanentnego jest korekta wyglądu, mająca na celu przywrócenie mu naturalności lub jego uatrakcyjnienie za pomocą profesjonalnego sprzętu kosmetycznego. Teoretycznie można go wykonać na całym ciele. W praktyce jednak okolice, które najczęściej poddawane są tego rodzaju zabiegom to usta, górna i dolna powieka oraz brwi. Efekty jakie można osiągnąć wykonując makijaż permanentny wymienionych miejsc to:
- USTA – wyrównanie asymetrii, uniesienie opadających kącików, zmiana konturu, cieniowanie kolorem dające efekt „pełnych warg”,
- OCZY (górna i dolna powieka) – podkreślenie kształtu oka (efekt eyelinera), zagęszczenie linii rzęs, wzmocnienie oprawy oka,
- BRWI – wyrównanie asymetrii, podkreślenie kształtu i koloru, całkowita zmiana kształtu, uzupełnienie braków (możliwość dorysowania pojedynczych włosków), wzmocnienie oprawy oka.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Jeśli zabieg mikropigmentacji zostanie wykonany w renomowanym gabinecie, przez specjalistkę, która ukończyła certyfikowane szkolenie z makijażu permanentnego, to nie stanowi on żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia lub życia. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Są to:
- ciąża
- cukrzyca
- łuszczyca
- hemofilia
- choroby zakaźne (np. żółtaczka, AIDS)
- infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza
- trądzik ropowiczy
- czynna opryszczka
- nowotwory skóry
- przebyte choroby gałki ocznej
- stany zapalne skóry powiek lub spojówek, choroby siatkówki i rogówki oka
- świeże blizny
- anomalie skórne w strefie poddanej zabiegowi (znamiona i plamy)
- zażywanie niektórych leków (np. rozrzedzających krew – aspiryna itp., sterydów)
- leki mogące wejść w interakcje z preparatem do znieczulenia miejscowego, leki rozrzedzające krew, leki sterydowe, leki przeciwzakrzepowe i immunosupresyjne
- stosowanie Roacutane lub innych pochodnych retinolu (Izotrietinoidy)
- alergie (zwłaszcza na barwniki, farby do włosów, znieczulenia)
- alergie podczas wcześniejszego leczenia (np. na znieczulenia u dentysty)
- skłonność do powstawania keloidów i kolagenozy
- skłonność do stanów zapalnych spojówki
- skłonności rodzinne do odwarstwienia się siatkówki
- uczulenie na jakikolwiek ze składników preparatu używanego do znieczulenia lub inne przebyte powikłania po tego typu zabiegach.