Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Autoklaw – Urządzenia do sterylizacji cz. III

Wstęp

W kolejnym artykule z cyklu „Urządzenie do sterylizacji” chcielibyśmy zająć się opisem jedynego urządzenia gwarantującego skuteczną sterylizację, to znaczy autoklawu. Autoklaw klasy B jest obligatoryjny między innymi w gabinetach i salonach:

• lekarskich
• stomatologicznych
• kosmetologicznych
• odnowy biologicznej (SPA)
• tatuażu
• fryzjerskich

Pamiętajmy, że jedynie sterylizacja narzędzi w autoklawie klasy B gwarantuje nam pomyślne przejście kontroli Inspektora Sanepidu, sterylną czystość używanych na co dzień narzędzi oraz tym samym, bezpieczeństwo naszych pacjentów i klientów.

Wbrew pozorom autoklaw stomatologiczny czy medyczny, nie różni się niczym od autoklawu kosmetycznego, fryzjerskiego lub autoklawu używanego w salonie tatuażu. Ze względu na to, że w każdym z tych miejsc istnieje możliwość przerwania ciągłości skóry pacjenta/klienta, jesteśmy prawnie zobligowani do przeprowadzania skutecznej sterylizacji narzędzi. Ponieważ obecnie jedyną znaną metodą skutecznej sterylizacji jest użycie autoklawu parowo-ciśnieniowego klasy B, we wszystkich wyżej wymienionych miejscach powinniśmy używać takich właśnie urządzeń.

Budowa i działanie autoklawu parowo-ciśnieniowego

Autoklaw jest to hermetycznie zamknięty zbiornik, który służy do przeprowadzania procesów chemicznych. Stosowany jest w przemyśle, przy obróbce żywności lub jako reaktor ciśnieniowy. Zastosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest obecnie najlepszą ze znanych metod sterylizacji, dlatego jest powszechnie używany w branży medycznej i kosmetologicznej.

Istotą budowy autoklawu jest hermetycznie zamykane naczynie główne o znacznej grubości ścian, które zdolne jest do utrzymania wewnątrz wysokiego ciśnienia. Autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B wyposażone są w pompę próżniową, manometr (pozwalający monitorować wewnętrzne ciśnienie), termometr (wskazujący wewnętrzną temperaturę) oraz zawór ciśnieniowy (gwarantujący bezpieczeństwo w wypadku osiągnięcia zbyt wysokiego ciśnienia). Autoklawy, w zależności od modelu, mogą być wyposażone również w drukarkę, port USB, instalację wodno-kanalizacyjną, czy na przykład w kolorowy, dotykowy wyświetlacz.

W warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego, kąpiel wodna ograniczona jest temperaturą wrzenia wody czyli 100 stopniami Celsjusza. Dzięki zastosowaniu autoklawu możliwe jest osiągnięcie wyższego ciśnienia, a tym samym wyższej temperatury (około 130 stopni Celsjusza) wewnątrz urządzenia.

Autoklawy: podział na klasy

Główny podział autoklawów, zgodny z europejską normą EN 13060 wyróżnia:
• Klasę N
• Klasę S
• Klasę B

Autoklawy klasy N charakteryzują się najniższą klasą sterylizacyjną. Do usunięcia powietrza z urządzenia stosowana jest jedynie próżnia termodynamiczna, ponieważ nie posiada ono pompy ciśnieniowej (aby osiągnąć próżnie wstępną). Umożliwia to sterylizację narzędzi litych, prostych i nieopakowanych.

Autoklawy klasy S stanowią pośrednią klasę sterylizacyjną pomiędzy nieskuteczną klasą N, a najbardziej zaawansowaną klasą B. Technologicznie są bardziej podobne do autoklawów klasy B, z tą jednak różnicą, że umożliwiają prawie całkowite usunięcie powietrza z wnętrza autoklawu. W tym celu wykorzystywana jest jednostopniowa próżnia wstępna. Rodzaj wskazanych do sterylizacji narzędzi jest w tych modelach silnie uzależniony od założeń producenta, ponieważ nie istnieją żadne odgórne normy regulujące tę kwestię.

Cechą wyróżniającą autoklawy klasy B jest zastosowana w nich frakcyjna próżnia wstępna. Umożliwia ona całkowite usunięcie powietrza dzięki cyklowi następujących po sobie impulsów próżni oraz wstrzyknięć pary wodnej. Jest to obecnie najskuteczniejsza znana technika sterylizacji, a do tego umożliwia wyjaławianie każdego rodzaju wsadu. Dodatkowo autoklawy tej klasy wyposażane są obecnie w drukarkę i inne zaawansowane technologicznie rozwiązania, powodując ich dominację na rynku.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 5 Autoklaw – Urządzenia do sterylizacji cz. III

 1. Rudi

  Szkoda, że nie miałem takich informacji zanim kupiłem autoklaw do swojego studia tatuażu. Sprzedawca widząc, że nie mam ponad 5 tyś na autoklaw klasy B, wcisnął mi klasę N za prawie trójke i teraz mogę go używać co najwyżej w … domu. Jakiś pomysł na klasę B w dobrej cenie ?

  Odpowiedz
 2. Rita, Wro

  Ciekawy artykuł! Pozdrawiam

  PS. Podłączam się pod pytanie RUDIEGO, też czeka mnie zakup autoklawu

  Odpowiedz
 3. Kaja

  Moja szefowa niestety nadal nie chce się przekonać do autoklawu.. Wszystko myje w myjce ultradźwiękowej i sądzi, że to wystarczy.. Ja niestety nie mam nic do powiedzenia.A szkoda.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz