Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Makijaż permanentny – Część 3. Sprzęt i akcesoria

Makijaż permanentny – co potrzebujemy do jego wykonania?

Do wykonania makijażu permanentnego potrzebne są trzy podstawowe elementy: aparat, igły oraz barwniki. Ważne są również dodatkowe akcesoria takie jak woda destylowana lub przegotowana do przemywania, waciki oraz maść znieczulająca. W niektórych gabinetach stosuje się również tzw. szablony kształtów (np. brwi) ułatwiające wymodelowanie określonych elementów twarzy.
Rezultat makijażu permanentnego podyktowany jest kilkoma czynnikami. Oprócz umiejętności osoby go wykonującej, duży wpływ ma jakość aparatu oraz barwników.

Maszynka do makijażu permanentnego

Pierwszą aparaturę do makijażu permanentnego zaprezentowano w roku 1984. Urządzenie miało mało skomplikowaną budowę, przez co odczucia podczas zabiegu często były mało komfortowe, a nawet bolesne. Wykonywane były pojedynczą igłą, którą moczono w pigmencie.

Kolejny aparat wyprodukowany został w roku 1992, okazał się jednak wadliwy – igła obluzowywała się w trakcie zabiegu. Makijaż był również mało precyzyjny oraz trwał długo, co przy głośnej pracy aparatu stanowiło istotną wadę.

Kolejny projekt, przypominający długopis, miał możliwość ustawienia głębokości penetracji oraz pracę na igłach nie tylko pojedynczych, ale i potrójnych, a także sześcio- i dziewięcio-igłowych szczotkach w celu pigmentacji dużych obszarów.

W kolejnych latach konstrukcja maszynek do makijażu permanentnego była ciągle udoskonalana, w chwili obecnej rynek ma bardzo dużo do zaoferowania. Aparaty często wzbogacone są dodatkowymi funkcjami, takimi jak laser biostymulujący przyśpieszający regenerację uszkodzonych tkanek oraz mezoterapia mikroigłowa – odmładzający zabieg mający na celu zwiększenie penetracji składników aktywnych w głąb skóry poprzez wytworzenie mikronakłuć.

Przy zakupie profesjonalnego sprzętu kosmetycznego należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną regulację wysunięcia igły, ważne jest aby mieć pełną kontrolę nad głębokością jej wkłucia. Niezmiernie istotna jest również możliwość dezynfekcji i sterylizacji elementów urządzenia, a także możliwość użycia jednorazowych igieł – czynniki te wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo zabiegu.

Barwniki

Pigmenty do makijażu permanentnego powinny spełniać szereg wymagań. Muszą być przede wszystkim testowane alergologicznie, nietoksyczne oraz nierozpuszczalne w wodzie. Powinny również mieć obojętny wpływ na metabolizm tkanki, a także charakteryzować się stabilnością chemiczną.

Warto wybierać barwniki oryginalne od sprawdzonych, renomowanych firm. Polski rynek nasycony jest pigmentami niskiej jakości – często chińskimi podróbkami znanych marek. Klienci zachęcani są zazwyczaj dużo niższą ceną. Niestety kupując taki pigment nie możemy mieć pewności, że jest on w pełni bezpieczny dla naszych klientów.

Kartridże

Wybór właściwych igieł do makijażu permanentnego, jest kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na jakość efektu końcowego w zabiegu trwałej mikropigmentacji.

Każdy moduł powinien być jednorazowy, zapakowany sterylnie na blistrze i przeznaczony jedynie do użytku profesjonalnego. Taki zintegrowany system igły z nasadką (tzn. kartridż) zapewnia zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz higieny.

Igła jest automatycznie chowana w nasadce, kiedy moduł nie jest używany. Zapobiega to przypadkowym ukłuciom, a przez to możliwym zakażeniom wirusami. Każdy moduł posiada specjalny zbiorniczek na pigment o pojemności, która wystarcza do przeprowadzenia standardowego zabiegu.

Bardzo ważne przy wyborze igieł do makijażu permanentnego jest sprawdzenie, czy konstrukcja modułu gwarantuje zapobieganie rozlewania się pigmentu.

Wyjątkowo istotne jest, aby kształt igły został zaprojektowany w taki sposób, aby uzyskać najwyższą precyzję w wpuszczaniu barwnika w skórę bez niepotrzebnych, nadprogramowych urazów.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 4 Makijaż permanentny – Część 3. Sprzęt i akcesoria

  1. Kaśka78

    dzięki za wszystkie wpisy! przeczytałam całą tą serie, bo własnie robie kurs makijazu permanentnego. chcę dojezdzac do klientek i szukam urządzenia mobilnego. Czy możesz mi coś poradzić? 😉

    Odpowiedz
  2. Violet

    Racja, że jest mnostwo kiepskich pigmentow! Trzeba znalezc sobie firmę, której sie bedzie ufac. Dla mnie to było Nouveau Contour – i ja i klientki sobie chwalą. Czarny jest przepieknie głeboki, sa przepiękne brązy. Szukajcie a znajdziecie 😉

    Odpowiedz

Zostaw komentarz