Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Laser SHR – Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Na temat najnowszego rozwiązania w światłoterapii (Laser SHR), pojawiło się już kilka tekstów na naszym blogu. Poświęcone były one głównie takim zagadnieniom jak: zastosowana technologia, metodyka, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu oraz porównanie SHR’a do innych metod światło- lub laseroterapii. Zadaniem dzisiejszego wpisu jest podsumowanie dotychczas przedstawionych informacji oraz odpowiedź na pytania, które dla nas były najbardziej nurtujące, kiedy po raz pierwszy zetknęliśmy się z metodą SHR.

FAKT: Podczas zabiegu epilacji, skórę podgrzewa się do odpowiedniego momentu, kiedy do tkanek dostarczona zostanie właściwa ilość energii, potrzebna do uszkodzenia mieszka włosowego.
PYTANIE: Skąd mamy pewność, że podczas zabiegu została dostarczona już odpowiednia ilość energii?
ODPOWIEDŹ: Jest to niewątpliwie zadanie operatora, który podczas zabiegu kontroluje parametry oraz sposób dawkowania energii. Oceny dokonuje na podstawie obserwacji reakcji skóry i jest w stanie stwierdzić, czy jest to właściwy moment na przerwanie zabiegu na danej partii. Wiedzę taką specjalista powinien zdobyć nie tylko na szkoleniu z obsługi samego urządzenia, ale przede wszystkim w trakcie całej swojej edukacji na studiach wyższych i zaawansowanych kursach ze światłoterapii.

FAKT: Metoda zabiegowa “In Motion” nie skupia się jedynie na chromoforze, którym w przypadku epilacji jest melanina. Jej głównym zadaniem jest sukcesywne podnoszenie temperatury tkanek, dzięki stałemu i wielokrotnemu przesuwaniu głowicy po danej okolicy zabiegowej, co podnosi efektywność terapii.
PYTANIE: Jaki jest związek pomiędzy przesuwaniem głowicy, a podnoszeniem temperatury warstw podskórnych?
ODPOWIEDŹ: Przesuwając wielokrotnie głowicę urządzenia po obszarze zabiegowym, wracamy w to samo miejsce kilka razy, dzięki czemu ciepło/energia kumuluje się w tkankach docelowych, natomiast tkanki sąsiadujące mają szansę na właściwą relaksację. Oznacza to, że temperatura skumulowana w mieszkach włosowych stopniowo rośnie (cebulka i mieszek włosowy mają większą zdolność do kumulacji energii niż skóra, która łatwiej ją oddaje) do odpowiedniego poziomu, który jest niezbędny do ich uszkodzenia.

FAKT: Urządzenia typu SHR są skuteczne i bezpieczne dla wszystkich fototypów skóry, a także rodzaju i koloru włosów. Dzięki zastosowanej technologii SHR “In Motion” również opalenizna nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu fotodepilacji.
PYTANIE: Jeśli chromoforem w zabiegach fotodepilacji jest melanina zawarta we włosie, w jaki sposób może działać na włosy jasne, które posiadają bardzo małe stężenie melaniny. Poza tym skóra opalona jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania epilacji lub fotodepilacji. Czym wyróżnia się SHR, że w jego przypadku nasycenie melaniny w skórze nie ma znaczenia. Czy zabiegi z SHR można stosować wiosną i latem?
ODPOWIEDŹ: Urządzenia typu SHR z technologią “In Motion” opierają się na bardzo bezpiecznej metodzie trwałego usuwania owłosienia. Możliwość wykonywania zabiegów na każdym rodzaju skóry, w tym skórze ciemnej jest nowatorskie. Skóra opalona lub charakteryzująca się wysokim fototypem zawiera dużo chromoforów czyli melaniny. W następstwie czego, skórę cechuje zwiększona wrażliwość na ciepło stosowane w terapiach laserowych. W terapiach SHR mieszki włosowe nie są uszkadzane przez pojedynczy silny impuls, lecz przez powtarzające się krótkie impulsy energii, dozowane w ruchu – metoda “In Motion”. Ten sposób wykonywania zabiegu minimalizuje ryzyko oparzeń i uszkodzenia skóry, nawet tej opalonej. W miejscu docelowym, do którego kierowana jest energia, ciepło stopniowo się gromadzi i finalnie temperatura podnosi się do wymaganego poziomu, niezbędnego do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego.

FAKT: Kolejnym rewolucyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w głowicy urządzenia właściwych podzespołów optycznych, które emitują światło w zakresie niskiej podczerwieni.
PYTANIE: Czy to oznacza, że lampa ksenonowa wytwarza światło, które następnie przechodzi przez filtr i staje się światłem podczerwonym?
ODPOWIEDŹ: Nie zagłębiając się w szczegóły optyki – tak można to ująć. Z lampy ksenonowej emitowane jest promieniowanie o bardzo szerokim spektrum, dlatego w zależności od rodzaju terapii wykorzystujemy tylko jego odpowiedni wycinek. Głowica wykorzystywana do zabiegów trwałego usuwania owłosienia wyposażona jest w czerwony filtr, który pozwala zapanować nad szerokim spektrum światła emitowanego przez głowicę i wyselekcjonować wąski i przede wszystkim pożądany wycinek tegoż światła.

FAKT: Emitowane przez urządzenie wiązki światła oddziałują głównie na chromofor – melaninę zawartą we włosie i jego mieszku.
PYTANIE: Dlaczego chromoforem jest jedynie melanina zawarta we włosie, a nie znajdująca się w skórze.
ODPOWIEDŹ: Chromoforem w przypadku wszystkich zabiegów epilacji, czy fotodepilacji jest właśnie melanina, w takim samym stopniu w skórze, jak i we włoskach. Jest to bowiem ta sama substancja. Różnica polega jednak na tym, że we włosie i w jego cebulce występuje w większym stężeniu niż w skórze. Ponadto, ta zawarta we włosie nie ma takiej skłonności do oddawania ciepła, jak melanina zawarta w skórze. To powoduje, że we włosku i cebulce jest kumulowana efektywniej, co w oczywisty sposób przekłada się na skuteczność i przede wszystkim bezpieczeństwo zabiegu.

FAKT: Laser SHR, wykorzystujący metodę “In Motion” jest skuteczną alternatywą dla znanych już na rynku technologii głównie w tak trudnych przypadkach jak cienkie i jasne włosy.
PYTANIE: Skoro ustaliliśmy już, że główny chromofor w zabiegach epilacji to melanina, to skuteczność terapii w takich przypadkach powinna być znikoma. Przecież zawartość melaniny we włosach jasnych i rudych jest niewielka.
ODPOWIEDŹ: Zgadza się, mniejsza ilość melaniny utrudnia działanie terapeutyczne i wymaga o wiele bardziej precyzyjnego działania, więcej uwagi i większej ilości sesji zabiegowych. Jednak i w tych przypadkach panaceum okazuje się być metoda “In Motion”. Wielokrotne i długotrwałe przesuwanie głowicy po strefie zabiegowej, przy zastosowaniu odpowiednich parametrów, umożliwia skuteczne skumulowanie energii we włosie, nawet w tym jasnym.

PODSUMOWANIE

Znając już metodę działania urządzeń wykorzystujących metodę zabiegową SHR, ich największe zalety oraz odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania związane z tą technologią, nie pozostaje nam nic innego, jak obiektywnie ocenić najmłodszego członka rodziny aparatury do światłoterapii.

Zdaniem Specjalistów PolskiegoBlogaKosmetycznego.pl urządzenia typu SHR są warte polecenia głównie dla osób szukających aparatu wielozadaniowego, który pozwoli im poszerzyć ofertę zabiegową swojego gabinetu o 5 nowych terapii. Ponad to Laser SHR jest aparatem skutecznym, zabiegi z jego wykorzystaniem są niemal całkowicie bezbolesne i można wykonywać je również w okresie wiosenno-letnim. Jeśli dodamy do tego, że sprawdzone urządzenia tego typu można kupić już za nieco ponad 25 000 złotych, pojawia nam się obraz produktu bezkonkurencyjnego w swojej klasie.

Jeśli natomiast szukacie urządzenia stricte do trwałego usuwania owłosienia polecamy dobrej jakości Laser Diodowy. Jest to bowiem urządzenie wysoko wyspecjalizowane i wykazujące najwyższą skuteczność w epilacji.

Polecamy do przeczytania –> DERMOKONSULTACJA W SALONIE KOSMETYCZNYM. ANALIZA SKÓRY – cz. I. Dowiedz się jakie nowości czekają na Ciebie w 2019 roku!

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 5 Laser SHR – Najważniejsze pytania i odpowiedzi

  1. Karinka

    Dzięki za artykuł. Zaden sprzedawca nie był w stanie dokładnie wytłumacz mi czym tak naprawdę jest SHR. Bardzo lubię Wasze wpisy, pozdro!

    Odpowiedz
  2. Gosza

    Dokładnie tak!
    SHR chyba został stworzony specjalnie dla mnie.. :) Mam super efekty, pod pachami włosy nie rosną mi od ponad roku.
    Zapomniałam co to depilacja przed samym wyjściem na plażę lub niespodziewany wypad na basen.
    Depilacja laserowa to wspaniały zabieg!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz