Blog dla kosmetologów

Uncategorized

System SHR – Rewolucja w trwałym usuwaniu owłosienia?

W ostatnich miesiącach polski rynek kosmetologiczny absolutnie oszalał na punkcie nowego aparatu do trwałego usuwania owłosienia. Mowa tutaj o SHR, czyli najnowszym członku rodziny urządzeń świetlnych (IPL, E-Light).

“Najnowocześniejsza i niezwykle skuteczna metoda trwałej depilacji, która oprócz ciemnych i grubych włosów, pozwala także na usunięcie nieosiągalnego dotąd owłosienia jasnego, cienkiego i rudego!” “Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny również dla skóry wrażliwej.” “Zabiegi wykonujemy przez cały rok, ponieważ światło słoneczne nie stanowi przeciwwskazania. Nie potrzebne jest również żadne przygotowanie skóry, ani stosowanie środków znieczulających.”

To tylko kilka z haseł szumnie reklamujących zabiegi z wykorzystaniem SHR’a. A jaka jest prawda? Czy urządzenie jest naprawdę rewolucyjne, a zabiegi na nim wykonywane tak skuteczne i bezpieczne? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury :)

1. Czym w ogóle jest metoda zabiegowa SHR?

Wyjątkowość technologii IPL polega na możliwości emitowania wielu krótkich pulsów w jednym głównym impulsie świetlnym. Metoda SHR (Super Hair Removal) opiera się na technologii IPL, jednak pozwala na nieosiągalną dotychczas kontrolę częstotliwości emitowanych pulsów, co zapewnia wzrost bezpieczeństwa oraz skuteczności tejże metody. Dodatkową kontrolę pożądanej temperatury pomaga również osiągnąć innowacyjny system chłodzenia głowicy zabiegowej. Te wszystkie czynniki mają wpływ na maksymalną skuteczność oraz bezkonkurencyjność trapi z wykorzystaniem urządzenia SHR.

Integralną częścią metody SHR jest system “In Motion” (z ang. w ruchu), który polega na stałym i wielokrotnym przesuwaniu głowicy urządzenia po okolicy poddawanej zabiegowi. To właśnie dzięki niemu możliwe jest zniszczenie mieszków włosowych, zapobiegające ponownemu wzrostowi włosów, bez naruszenia otaczających je tkanek. Dzięki systemowi “In Motion” energia impulsów świetlnych emitowanych przez urządzenie nie trafia jedynie do melaniny (chromoforu włosa), ale również do warstw podskórnych, powodując ich stopniowe ogrzewanie do optymalnej temperatury około 45. stopni.

Fotodepilacja SHR opiera się na zasadzie stopniowego podgrzewania mieszka włosowego za pomocą wielu nakładających się impulsów, z których każdy ma jednostkowo niską energię. W efekcie skóra jest podgrzewana tylko do właściwego momentu, kiedy to dostarczymy odpowiednią wartość energii potrzebną do upośledzenia mieszka włosowego. Dawka promieniowania jest dobierana precyzyjnie oraz indywidualnie do właściwości skóry i włosów.

Trwałe usuwanie owłosienia przy użyciu urządzenia SHR jest zabiegiem bezpiecznym dla ciemnej karnacji, a nawet skóry opalonej. Twórcy metody twierdzą również, że jest ona skuteczna w przypadku owłosienia cienkiego, jasnego, a nawet rudego.

2. Najważniejsze zalety SHR’a

Najważniejszymi cechami metody SHR są skuteczność, brak odczuć bólowych, uniwersalność metody oraz bezpieczeństwo zabiegów. Ze względu na to, że zasada działania (opisana dość obrazowo w pierwszym punkcie) mocno argumentuje skuteczność tejże metody, postanowiliśmy  odnieść się do pozostałych trzech atrybutów urządzenia.

2.1 Brak odczuć bólowych

Odczucia bólowe podczas epilacji laserowej związane są z bardzo dużą ilością energii, dostarczaną do mieszków włosowych i skóry podczas każdego pojedynczego impulsu emitowanego przez głowicę lasera. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż do uszkodzenia mieszka włosowego potrzebna jest właśnie duża ilość energii.

System świetlny SHR emituje bardzo wiele impulsów jednostkowo słabszych, jednak dzięki zastosowaniu metody “In Motion” możliwa jest kumulacja energii w mieszku włosowym. To znaczy, że finalnie w mieszku znajdzie się wystarczająco dużo energii potrzebnej do jego uszkodzenia, tylko stanie się to nie w jednym silnym strzale (powodującym uszkodzenia tkanek sąsiadujących), a podczas całej serii słabszych impulsów, które odbywają się w trakcie kilkukrotnego przesuwania głowicy w obszarze zabiegowym. Ponad to urządzenia typu SHR posiadają bardzo innowacyjne i wydajne układy chłodzenia w głowicy zabiegowej, co dodatkowo pozwala na kontrolę porządanej ilości ciepła/energii w skórze i mieszku włosowym.

Ta różnica pomiędzy epilacją laserową, a za pomocą SHR’a, powoduje właśnie, że zabiegi są całkowicie bezbolesne. Są one komfortowe do tego stopnia, że niektóre Klientki trzeba wręcz przekonywać, że trwałe usuwanie owłosienia może być za razem bezbolesne i skuteczne.

2.2 Uniwersalność metody

Urządzenia SHR posiadają wszystkie zalety urządzeń typu IPL czy E-Light. Zabiegi, które możemy wykonywać na tych urządzeniach to:

Usuwanie owłosienia (szybsze i lepsze efekty niż w przypadku IPL)

Foto-odmładzanie/Lifting

Zamykanie naczynek/Usuwanie rumienia

Usuwanie przebarwień, plam

Leczenie trądziku

Lasery SHR wyposażone są najczęściej w dwie głowice zabiegowe. Jedna z głowic przeznaczona jest do zabiegów trwałego usuwania owłosienia systemem SHR, przeprowadzanych metodą zabiegową “In Motion”. Druga natomiast, jest pełnowartościowym urządzeniem IPL. Oznacza to, że możemy za jej pomocą wykonywać wszystkie zabiegi wymienione powyżej (tak, również zabiegi usuwania owłosienia tradycyjną metodą IPL). Jest to kolejny aspekt, który pokazuje jak innowacyjne jest to rozwiązanie.

2.3 Bezpieczeństwo zabiegów

Bezpieczeństwo zabiegów wykonywanych na urządzeniu SHR to jedna z najważniejszych cech tegoż urządzenia. Wynika ono w dużej mierze z metodyki zabiegowej, czyli emitowaniu wielu słabych impulsów kumulowanych w chromoforze dzięki wielokrotnemu przesuwaniu głowicy po strefie zabiegowej.

Chromoforem (substancją absorbującą energię) w przypadku epilacji jest melanina, zawarta zarówno we włosie/mieszku włosowym jak i w skórze. Jednak w skórze substancja ta występuje w mniejszym stężeniu. Dodatkowo, skórę cechuje większa skłonność do oddawania absorbowanego ciepła/energii. Te wszystkie różnice fizyczne pomiędzy skórą, a włosem powodują, że to właśnie włos i jego cebulka posiadają większą zdolność do kumulowania, kierowanej w nie energii. Jest to kolejny czynnik, który wpływa na ochronę skóry podczas zabiegu. Właśnie te fakty są przyczyną postawienia tezy, że zabiegi wykonywane metodą SHR można wykonywać również na skórach ciemnych (fototyp IV-VI), a nawet opalonych!

Kolejnym aspektem jest zastosowanie innowacyjnego rozwiązania optycznego w głowicy SHR. Polega ona na zamontowaniu, niewykorzystywanego dotychczas filtru czerwonego, który dodatkowo chroni opaloną skórę w obszarze poddawanemu zabiegowi. Niewątpliwie trzeba przyznać, że jest to rewolucja na rynku kosmetologicznym. Okres zwiększonego promieniowania słonecznego jest przecież “sezonem ogórkowym” dla gabinetów wyspecjalizowanych w lasero- i światłoterapii.

Jeśli zainteresował Was temat urządzenia SHR, a dodatkowe informacje tylko pobudziły Waszą ciekawość, zapraszamy do kolejnego wpisu, poświęconego temu urządzeniu. Będzie to podsumowanie dotychczasowych informacji, które przedstawione zostanie w formie pytań i odpowiedzi. A Wy jak myślicie SHR to HIT, czy KIT?

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 7 System SHR – Rewolucja w trwałym usuwaniu owłosienia?

 1. Dominika

  Tak, SHR robi robotę :)
  Dla mnie to nr 1 i wcale nie muszę się poddawać bolesnym zabiegom laserowym, skoro mogę z czystą przyjemnością korzystać z SHR.

  Odpowiedz
 2. Justyna Sowińska

  Skuteczność potwierdzona na mnie, a mam porównanie do lasera diodowego, który był bardzo bolesny, a i tak po 2 latach wszystko odrosło. Dlatego będę zawsze chwalić SHR, może sporą ilość zabiegów trzeba wykonać, ale są efekty i to się liczyć.

  Odpowiedz
 3. Karolina Maciug

  ShR jest fajny, ale trzeba dotrwać do końca. 1 raz zrezygnowałam po 3 zabiegach, bo myślałam, że jak nie mam już włosów to koniec, a okazało się że wszystko odrosło. 2 razem posłuchałam się już kosmetyczki i robiłam do ostatniego włosa, aż 14 zabiegów, ale od roku mam spokój, gładka skóra i to bez bólu i tańszym kosztem niż bolesny laser, który po 1 zabiegu brrrrr do tej pory wspominam jak koszmar.

  Odpowiedz
 4. DorotaFigiel

  Witam
  Chciałam zapytać jaki jest koszt jednego zabiegu.
  I ile trzeba odbyc zabiegów aby usunąć owłosienie na brodzie niewiele ilość wlisow .
  I gdzie najbliżej miejscowości Bydgoszcz SĄ wykonywane zabiegi

  Odpowiedz

Zostaw komentarz