Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Urządzenia do sterylizacji cz. II

Wstęp

Drugi artykuł z cyklu „Urządzenia do sterylizacji” ma za zadanie przedstawić cały proces sterylizacji narzędzi. Przeprowadzenie całego procesu sterylizacji jest czynnością niezwykle odpowiedzialną, dlatego wyznaczona do tych czynności osoba powinna być w tej materii gruntownie przeszkolona

Cały proces sterylizacji narzędzi składa się z kilku następujących po sobie czynności. Przedstawimy je teraz na przykładzie gabinetu wykorzystującego do wyjałowienia narzędzi autoklawu parowo-ciśnieniowego, ponieważ jego zastosowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod sterylizacji, a w przypadku narzędzi przerywających ciągłość skóry – jedyną prawnie dopuszczalną.

Etapy procesu sterylizacji

• Brudne narzędzia, zaraz po użyciu, należy umieścić w pojemniku, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Ważne jest, aby brudne narzędzia nie miały styczności z powierzchniami czystymi, ponieważ traktujemy je jako skażone.

• Zaraz po otrzymaniu brudnych narzędzi należy je przede wszystkim zdezynfekować. Używa się do tego specjalnych preparatów dezynfekujących. Ta czynność jest bardzo ważna ponieważ minimalizuje ryzyko zakażenia podczas mycia narzędzi.

• Bardzo ważne jest aby pamiętać, że dopiero zdezynfekowane narzędzia można bezpiecznie umyć. Najprościej umyć narzędzia pod bieżącą wodą. Jednak najefektywniej jest użyć myjki ciśnieniowej, która ułatwi umycie trudno dostępnych zakamarków i nacięć.

• Kolejnym etapem sterylizacji jest spakowanie narzędzi w torebki do sterylizacji lub rękawy foliowe, które będą stanowiły barierę sterylną. Jednak należy pamiętać, aby narzędzia po umyciu bardzo dokładnie wysuszyć.

• Tak przygotowany wsad (czyli narzędzia w torebkach lub rękawach) wkładamy do komory sterylizacyjnej autoklawu. Pakiety nie mogą dotykać ścian komory, ani zasłaniać otworów, przez które dostaje się woda, czy też wysysane jest powietrze. Po zamknięciu drzwiczek i zaryglowaniu zamka, ustawiamy odpowiedni program sterylizacji. Autoklawy, w zależności od klasy, posiadają możliwość wyboru programów automatycznych lub manualnych. Autoklawy klasy B posiadają zarówno opcję wyboru automatycznego programu, jak i możliwość ręcznego ustawienia, czasu i temperatury sterylizacji.

• Do właściwej pracy autoklawu niezbędna jest destylowana woda. Można ją kupić w każdym większym sklepie, albo użyć destylarki i samodzielnie destylować wodę kranową. Posiadanie destylarki jest bardzo przydatne zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych, ponieważ większość urządzeń kosmetycznych wymaga użycia właśnie wody destylowanej.

• Kiedy zakończy się cykl sterylizacji w autoklawie można wyjąć wsad z urządzenia.

• Bariera sterylności przestaje być szczelna po upływie około 6 miesięcy. Dlatego, aby dotrzymać tego terminu, zawsze należy opisać pakiety wyjęte z autoklawu.

• Ostatnim już etapem procesu sterylizacji jest zarchiwizowanie przeprowadzonego cyklu. Posiadając autoklaw niewyposażony w drukarkę termiczną, należy prowadzić zeszyt cykli sterylizacji i zapisywać w nim wszystkie istotne informacje. Jest to czynność żmudna i wymagająca ogromnego skupienia, dlatego w większych gabinetach lub klinikach zatrudnia się specjalnie dodatkową osobę, której zadaniem jest przeprowadzanie i nadzorowanie całego procesu sterylizacji. Posiadając autoklaw z drukarką termiczną etap archiwizacji jest dużo prostszy, ponieważ wystarczy do takiego zeszytu jedynie wkleić wydruk i na tym nasza praca się kończy. Jednak najbardziej nowoczesne autoklawy posiadają port USB, przez który informacje przesyłane są na dysk zewnętrzny (pendrive), co ułatwia przechowywanie informacji na naszym komputerze.

• Materiały po sterylizacji przechowujemy w magazynach materiałów sterylnych lub w innym specjalnie wydzielonym do tego miejscu. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed gwałtownymi zmianami temperatury i wilgotności oraz przed zanieczyszczeniem, szkodnikami, promieniowaniem słonecznym, uszkodzeniem mechanicznym oraz innymi czynnikami zagrażającymi wtórnym skażeniem. W magazynie dopuszcza się składowanie pakietów sterylnych w otwartych półkach, natomiast w innych przypadkach należy je przechowywać w pojemnikach, szufladach lub szafach zamkniętych.

• Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest codzienne przeprowadzenie testowego cyklu autoklawu, aby mieć pewność, że urządzenie działa sprawnie i sterylizacja będzie przeprowadzona właściwie. Najczęściej wykorzystuje się do tego sporal, test helixa, bądź test Bowie Dicka.

Podsumowanie

Przeprowadzanie procesu sterylizacji narzędzi to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wiadomo, że tylko duże gabinety i kliniki mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika, który odpowiedzialny będzie jedynie za bezpieczeństwo i higienę pracy, a tym samym za proces sterylizacji narzędzi. Nie zwalnia nas to jednak z konieczności stałej edukacji, znajomości regulacji prawnych i przede wszystkim starań o bezpieczeństwo naszych pacjentów. Są to kwestie absolutnie priorytetowe i należy o nich pamiętać.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 6 Urządzenia do sterylizacji cz. II

  1. Lola

    Bardzo ciekawy artykuł! Super, że cały proces sterylizacji został opisany krok po kroku. Przydałby się jeszcze artykuł na temat wyboru autoklawu… Jest to badz co badz spora inwestycja i w przeciwienstwie do np kombajnu, nie widać jej zwrotu (jeśli wiecie o co mi chodzi). Czekam na kolejne wpisy!

    Odpowiedz
  2. gość

    Brak podstawowej wiedzy kosmetyczek (i kosmetologów!) mnie przeraża. W salonie w którym pracowałam ponad trzy lata nie było wogóle mowy o sterylizacji. Wystarczyło spryskać narzędzia płynem z alkoholem i już, po sprawie.
    Bardzo pomocny artykuł, pozdrawiam

    Odpowiedz
  3. Kosmetolog, Technik sterylizacji medycznej

    Test szczelności pary wodnej np. Bowie Dick przeprowadza się każdego dnia jako osobny cykl przed przystąpieniem do sterylizacji wsadu jak i również ze wsadem w późniejszych cyklach. Należy w odpowiednim kierunku wsadzać narzędzie do rękawu. Ważne jest też, aby po sterylizacji sprawdzić czy wskaźnik z boku rękawu zmienił odpowiednio barwę, wtedy wsad jest odpowiednio dopuszczony lub nie do użytku. Narzędzia można umyć pod bieżącą wodą w temp. pokojowej a następnie przepłukać w wodzie demineralizowanej. Należy tak zrobić żeby zminimalizować różnego rodzaju korozje powstające na narzędziach. Przed pakowaniem materiałów do rękawów np. papier-folia należy dobrze wysuszyć narzędzia oraz zakonserwować lubrykantem odpowiednim dla narzędzi i wykonać test sprawności. Rękawy papier-folia kładziemy papier do papieru folia do folii. Jeżeli zakończył się okres ważności wsadów a nie zostały one otwarte ani naruszone oraz w przypadku, kiedy wsad nie przeszedł odpowiedniej sterylizacji, nie został dopuszczony do użycia(bo nie przeszedł prawidłowego testu szczelności bądź wskaźnik rękawu zabarwiony został na kolor nie dopuszczający do użytku,)należy je przepakować i muszą być poddane procesowi sterylizacji ponownie. Już nie mówiąc o tym że do myjki UD jak i do sterylizatora parowego używa się dodatkowych testów, dla sterylizacji w parze są to testy chemiczne jak i biologiczne a dla myjki UD test z folii aluminiowej. ALE! Odczyt takowych testów może przeprowadzić jedynie odpowiednia osoba-technik sterylizacji medycznej. A jeśli wejdzie ustawa, a podobno ma takowa wejść w 2016tym, że będą musiały być surowo przestrzegane zasady czystości narzędzi w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu, percingu itp. to tego typu miejsca będą musiały zadbać o to i zatrudnić technika sterylizacji bądź zlecić innym placówkom(np.centralna sterylizatornia w szpitalu)aby wykonały proces dekontaminacji narzędzi. To tak po krótce, bo mogłabym bardziej rozwinąć temat :)

    Odpowiedz
  4. Marcelina Aura

    Dla mnie sterylizacja jest prawie najważniejszym zadaniem w czasie pracy jako kosmetolog. Nie wyobrażam sobie, aby mój gabinet mógł funkcjonować bez autoklawu!

    Odpowiedz
  5. kosmetolog, technik sterylizacji medycznej

    Mała poprawka do poprzedniego mojego wpisu:) Test Bowie Dick to test penetracji pary wodnej i wykonuje się go tylko przed cyklem ze wsadem(np.z pakietami). Test szczelności pary wodnej to inny cykl autoklawu, wykonuje się go w celu sprawdzenia autoklawu czy działa poprawnie i w celu nagrzania. Powinno się go codziennie wykonywać ale można go wykonać raz na tydzień. Więc wygląda to tak: 1- test szczelności ( bez niczego) 2- test Bowie Dick(test umieszczony pośrodku autoklawu) 3- cykl ze wsadem…W tekście o resterylizacji pisze o teście szczelności ale to nie o ten test szczelności mi chodziło tylko o sprawdzenie czy pakiety są szczelne:P

    Odpowiedz
    1. Specjaliści Polskiego Blogu Kosmetycznego

      Jak dobrze, że jesteś z nami! Bardzo dziękujemy za tak fachowe i pouczające komentarze. Czytanie uwag specjalistki to ogromna przyjemność. Pozdrawiamy!

      Odpowiedz

Zostaw komentarz