Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Walka z nadmiernym owłosieniem

Wstęp

Każda kobieta marzy o pięknym i gładkim ciele. Dbanie o siebie to proces czasochłonny i wymagający, przynajmniej od większości z nas, sporej pracy. Oprócz zdrowej diety, zabiegów poprawiających kondycję skóry i godzin spędzonych na siłowni, pozostaje jeszcze jedna kwestia – depilacja. Jeśli mamy na myśli standardowe kobiece owłosienie, to sprawa nie jest skomplikowana i w zależności od preferencji używamy maszynek do golenia, kremów depilacyjnych, depilatorów, czy też wosku. Gorzej jednak, kiedy u kobiety pojawia się problem nadmiernego owłosienia.

Hirsutyzm – uciążliwy problem

Występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego, u kobiet, nazywa się fachowo hirsutyzmem. Objawia się nasilonym owłosieniem miejsc nietypowych dla kobiet, takich jak twarz, klatka piersiowa, plecy, ręce czy podudzia. Hirsutyzm jest najczęściej wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej i choć sam w sobie nie jest chorobą, to wymaga dokładnej diagnostyki jego przyczyn.

Nadmierne owłosienie może być spowodowane:
• kłopotami z jajnikami (policystyczne jajniki, guzy i torbiele jajników)
• niedoczynnością tarczycy
• guzami i nadczynnością nadnerczy lub przysadki mózgowej
• odpornością komórek na insulinę występującą u osób otyłych i chorych na cukrzycę
• przyjmowaniem leków działających androgennie (sterydów anabolicznych, leków przeciwnadciśnieniowych, progestagenów dla kobiet planujących ciąże)
• problemami z miesiączkowaniem u kobiet chorujących na zaburzenia odżywiania (anoreksja)
• predyspozycjami rodzinnymi (pochodzenie etniczne, południowy typ urody)

Czy wyleczenie jest możliwe?

Leczenie nadmiernego owłosienia powinno być przede wszystkim przyczynowe. Polega ono, w zależności od powodu wystąpienia nieprawidłowości, na operacyjnym usunięciu guza, redukcji nadwagi, odstawieniu lub zmianie przyjmowanych leków. Jednak najczęściej leczenie polega na wdrożeniu farmakoterapii, mającej na celu obniżenie u pacjentki poziomu testosteronu. W tym celu podaje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (przede wszystkim te, które zawierają nowoczesne progestageny, takie jak diospirenon) oraz leki mające działanie antyandrogenne, zawierające substancję czynną – octan cyproteronu.

Niestety leczenie przyczyn nadmiernego owłosienia, w zależności oczywiście od przypadku, trwa od kliku miesięcy do nawet kilku lat. Ze względu na to, że wygląd zewnętrzny jest dla kobiet bardzo ważny, a gładkie ciało stało się kanonem piękna już w starożytności, pacjentkom trudno jest czekać na efekty terapeutyczne tak długi okres. Zresztą bardzo często sami lekarze, ginekolodzy czy endokrynolodzy, polecają w takich sytuacjach skorzystanie z gabinetów medycyny estetycznej lub kosmetycznych.

Zastanówmy się, więc jakie są najlepsze metody na usuwanie nadmiernego owłosienia, które możemy zaproponować naszym klientkom. Tradycyjnymi i najczęściej używanymi metodami w walce z owłosieniem są golenie włosów, używanie kremów depilacyjnych lub usuwanie ich za pomocą wosku lub depilatora. Nie dają one jednak wystarczających efektów, zwłaszcza u osób, które borykają się z hirsutyzmem. Po tradycyjnym goleniu tak twardego owłosienia najczęściej pojawiają się podrażnienia skóry i nieestetycznie wyglądające krostki, a włosy w efekcie stają się grubsze i mocniejsze. Kremy depilacyjne zawierają w sobie substancje chemiczne, na które wiele osób jest uczulonych, poza tym mogą sobie nie poradzić z mocnymi włosami występującymi przy tym schorzeniu. Depilacja woskiem lub przy użyciu depilatora, zwłaszcza jeśli nie jest wykonana fachowo, może prowadzić do powstawania zapaleń mieszków włosowych, a w efekcie widocznych i brzydkich blizn.

Metody leczenia

W takim razie, czy kobiety borykające się z problemem nadmiernego owłosienia są skazane na niepowodzenie? Otóż nie! Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą okazać się: zabieg laserowego usuwania włosów oraz elektroliza. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Elektroliza co prawda daje szansę na całkowite pozbycie się niechcianego owłosienia, jednak leczenie może potrwać nawet kilka lat, jest bolesne i męczące oraz bardzo kosztowne. Z tego powodu lepszą alternatywą będzie zastosowanie lasera kosmetycznego do usuwania włosów, ponieważ jest to metoda o wiele szybsza, mniej bolesna oraz zdecydowanie tańsza. Fachowa literatura podaje, że zabieg ten jest skuteczny w około 80% przypadków, a u pozostałych pacjentów włosy odrastają słabsze i jaśniejsze. Zasadą działania lasera diodowego jest oddziaływanie falą o długości 808 nm na mieszki włosowe, a dokładniej na melanocyty w nich zawarte. Melanina znajdująca się w mieszku włosowym wchłania wiązkę lasera emitowaną przez głowicę urządzenia. W wyniku tego procesu wytwarza się wysoka temperatura, która upośledza strukturę mieszka włosowego i nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa, który w efekcie zanika.

W ofercie Polskiego Centrum Zaopatrzenia Kosmetycznego znajduje się nowoczesny i gwarantujący doskonałe efekty Laser Diodowy Nlight. W tej klasie cenowej jest to sprzęt absolutnie bezkonkurencyjny na rynku!

Najważniejsze atuty urządzenia to:
• wysokiej jakości, niemieckiej produkcji emiter (a nie lampę ksenonową jak w przypadku IPL lub Elight),
• certyfikaty CE oraz TUV,
• jest stosunkowo lekki (30 kg),
• instrukcja w języku polskim,
• duża głowica robocza, skraca czas wykonywania zabiegu,
• zastosowanie systemu chłodzącego, który minimalizuje negatywne odczucia pacjentów,
• duży, dotykowy ekran.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 3 Walka z nadmiernym owłosieniem

  1. Karina

    Oglądałam kiedyś program Ewy Drzyzgi na temat hirsutyzmu i lekarz, który był specjalistą (w tym programie) bardzo polecał terapię laserem diodowym. Oczywiście w renomowanym gabinecie.

    Odpowiedz
  2. Kasia

    Mam w rodzinie osobę chorą na hirsutyzm. Dziwne, że dopiero teraz dowiaduję się, że terapię powinno zacząć od zdiagnozowania przyczyn… “Pozdrawiam” wszystkich lekarzy nie mających pojęcia o swoim zawodzie!

    Odpowiedz
  3. Gosza

    A ja zostałam cała “zrobiona” IPLem a końcowe zabiegi (te przypominające) SHRem i jestem bardzo zadowolona.
    Wydaje mi się, że w całej laseroterapii każdy znajdzie coś dla siebie.
    Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz