Wstęp
W kolejnym artykule z cyklu „Urządzenie do sterylizacji” chcielibyśmy zająć się opisem jedynego urządzenia gwarantującego skuteczną sterylizację, to znaczy autoklawu. Autoklaw klasy B jest obligatoryjny między innymi w gabinetach i salonach:
• lekarskich
• stomatologicznych
• kosmetologicznych
• odnowy biologicznej (SPA)
• tatuażu
• fryzjerskich
Pamiętajmy, że jedynie sterylizacja narzędzi w autoklawie klasy B gwarantuje nam pomyślne przejście kontroli Inspektora Sanepidu, sterylną czystość używanych na co dzień narzędzi oraz tym samym, bezpieczeństwo naszych pacjentów i klientów.
Wbrew pozorom autoklaw stomatologiczny czy medyczny, nie różni się niczym od autoklawu kosmetycznego, fryzjerskiego lub autoklawu używanego w salonie tatuażu. Ze względu na to, że w każdym z tych miejsc istnieje możliwość przerwania ciągłości skóry pacjenta/klienta, jesteśmy prawnie zobligowani do przeprowadzania skutecznej sterylizacji narzędzi. Ponieważ obecnie jedyną znaną metodą skutecznej sterylizacji jest użycie autoklawu parowo-ciśnieniowego klasy B, we wszystkich wyżej wymienionych miejscach powinniśmy używać takich właśnie urządzeń.
Budowa i działanie autoklawu parowo-ciśnieniowego
Autoklaw jest to hermetycznie zamknięty zbiornik, który służy do przeprowadzania procesów chemicznych. Stosowany jest w przemyśle, przy obróbce żywności lub jako reaktor ciśnieniowy. Zastosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest obecnie najlepszą ze znanych metod sterylizacji, dlatego jest powszechnie używany w branży medycznej i kosmetologicznej.
Istotą budowy autoklawu jest hermetycznie zamykane naczynie główne o znacznej grubości ścian, które zdolne jest do utrzymania wewnątrz wysokiego ciśnienia. Autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B wyposażone są w pompę próżniową, manometr (pozwalający monitorować wewnętrzne ciśnienie), termometr (wskazujący wewnętrzną temperaturę) oraz zawór ciśnieniowy (gwarantujący bezpieczeństwo w wypadku osiągnięcia zbyt wysokiego ciśnienia). Autoklawy, w zależności od modelu, mogą być wyposażone również w drukarkę, port USB, instalację wodno-kanalizacyjną, czy na przykład w kolorowy, dotykowy wyświetlacz.
W warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego, kąpiel wodna ograniczona jest temperaturą wrzenia wody czyli 100 stopniami Celsjusza. Dzięki zastosowaniu autoklawu możliwe jest osiągnięcie wyższego ciśnienia, a tym samym wyższej temperatury (około 130 stopni Celsjusza) wewnątrz urządzenia.
Autoklawy: podział na klasy
Główny podział autoklawów, zgodny z europejską normą EN 13060 wyróżnia:
• Klasę N
• Klasę S
• Klasę B
Autoklawy klasy N charakteryzują się najniższą klasą sterylizacyjną. Do usunięcia powietrza z urządzenia stosowana jest jedynie próżnia termodynamiczna, ponieważ nie posiada ono pompy ciśnieniowej (aby osiągnąć próżnie wstępną). Umożliwia to sterylizację narzędzi litych, prostych i nieopakowanych.
Autoklawy klasy S stanowią pośrednią klasę sterylizacyjną pomiędzy nieskuteczną klasą N, a najbardziej zaawansowaną klasą B. Technologicznie są bardziej podobne do autoklawów klasy B, z tą jednak różnicą, że umożliwiają prawie całkowite usunięcie powietrza z wnętrza autoklawu. W tym celu wykorzystywana jest jednostopniowa próżnia wstępna. Rodzaj wskazanych do sterylizacji narzędzi jest w tych modelach silnie uzależniony od założeń producenta, ponieważ nie istnieją żadne odgórne normy regulujące tę kwestię.
Cechą wyróżniającą autoklawy klasy B jest zastosowana w nich frakcyjna próżnia wstępna. Umożliwia ona całkowite usunięcie powietrza dzięki cyklowi następujących po sobie impulsów próżni oraz wstrzyknięć pary wodnej. Jest to obecnie najskuteczniejsza znana technika sterylizacji, a do tego umożliwia wyjaławianie każdego rodzaju wsadu. Dodatkowo autoklawy tej klasy wyposażane są obecnie w drukarkę i inne zaawansowane technologicznie rozwiązania, powodując ich dominację na rynku.
Przeczytaj również
Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce
Szkoda, że nie miałem takich informacji zanim kupiłem autoklaw do swojego studia tatuażu. Sprzedawca widząc, że nie mam ponad 5 tyś na autoklaw klasy B, wcisnął mi klasę N za prawie trójke i teraz mogę go używać co najwyżej w … domu. Jakiś pomysł na klasę B w dobrej cenie ?
Ciekawy artykuł! Pozdrawiam
PS. Podłączam się pod pytanie RUDIEGO, też czeka mnie zakup autoklawu
Moja szefowa niestety nadal nie chce się przekonać do autoklawu.. Wszystko myje w myjce ultradźwiękowej i sądzi, że to wystarczy.. Ja niestety nie mam nic do powiedzenia.A szkoda.
Kazdy autoklaw ma tzw. maksymalna mase wsadu w zaleznosci od rodzaju materialu poddanego sterylizacji. Nie mozna przekraczac tej dopuszczalnej ilosci.
Świetny materiał, pozdrawiam