Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Cienie pod oczami – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć

Wstęp

W dzisiejszych czasach niezmiernie ważnym aspektem w życiu każdego człowieka stał się wygląd zewnętrzny, odbierany jako wizytówka, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.  To, jak się reprezentujemy  bardzo często wpływa na naszą pewność siebie, co z kolei przekłada się na relacje z innymi ludźmi. Szczególną uwagę skupiamy na twarzy, z której jesteśmy w stanie wyczytać emocje, nastroje ale także wiek. Okolicą, po której najszybciej zauważamy upływający czas, są właśnie oczy.

Związane jest to głównie z fizjologiczną budową tkanek wokół nich. Grubość skóry w tej okolicy wynosi ok. 0,4 – 0,5 mm. Tkanka podskórna jest zatem bardzo cienka, lub w ogóle nie występuje, tym samym jest mniej odporna na bodźce zewnętrzne.  Najgrubsze obszary skóry zauważalne są w okolicy zewnętrznego kącika oka oraz pod łukiem brwiowym. W obrębie powiek praktycznie w ogóle nie występują gruczoły skórne – potowe i łojowe, co sprawia, że skóra pozbawiona jest naturalnego płaszcza wodno-lipidowego, który zabezpieczałby ją przed utratą wilgoci i wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dodatkowo, okolica oka narażona jest na stałą pracę ok. 22 mięśni mimicznych, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Procesy fizjologiczne zachodzące w tkankach tj. zmniejszenie ilości fibroblastów, komórek Langerhansa i melanocytów, zwyrodnienie włókien kolagenowych i sprężystych, zmniejszenie ilości endogennego kwasu hialuronowego znaczącą wpływają na utratę jędrności oraz elastyczności skóry. Ze względu na występowanie niewielkiej ilość naczyń włosowatych, mikrokrążenie jest mocno utrudnione lub mocno zaburzone, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się zastojów limfatycznych i tzw. cieni. Musimy zatem odpowiednio wcześniej zacząć pielęgnować skórę oczu, aby jak najdłużej zachować jej młody i zdrowy wygląd.

Jak walczyć z cieniami pod oczami?

W zabiegach pielęgnacyjnych podstawą sukcesu jest odpowiednia diagnoza i dobór zabiegów do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Branża kosmetyczna oferuje szereg zabiegów estetycznych przywracających młodszy wygląd w okolicy oka. Co prawda jest to nie lada wyzwanie, ponieważ z punktu fizjologicznego, obszar ten nie należy do najłatwiejszych. Cienka skóra pod oczami, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz przebieg głównych gałęzi nerwowych wpływają na to, iż nie każda znana technika może być stosowana w tej okolicy, ze względu na możliwość wystąpienia powikłań, długiego okresu rekonwalescencji lub braku spektakularnych efektów. Do najnowocześniejszych zabiegów, świetnie sprawdzających się w okolicy oka, może zaliczać się karboksyterapia. Liczne badania kliniczne, potwierdzają skuteczność tej metody w redukcji cieni pod oczami na poziomie 90%. Dzięki rewelacyjnym efektom zabiegi z użyciem karboksyterapii powoli stają się podstawą  wyposażenia salonu kosmetycznego.

Dlaczego karboksyterapia jest taka skuteczna?

Szereg procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie po wprowadzeniu śródskórnie dwutlenku węgla, który jest naturalnie występującym gazem w każdej jednostce żywej.  Podczas iniekcji wzrasta stężenie CO2 , co odbierane jest przez organizm jako „niedotlenienie”, i automatycznie dochodzi do natychmiastowej aktywacji czynników wzrostów.  W wyniku aktywacji czynnika wzrostu naczyń – VEGF (śródbłonka naczyniowego),  dochodzi do wytworzenia sieci nowych, elastycznych kapilar, dzięki czemu mikrokrążenie zostaje przywrócone. Zostaje zwiększony przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych do obszaru poddanego leczeniu, co wpływa na odnowę komórkową i redukcję cieni pod oczami. Jest to proces neowaskularyzacji, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz proces rewaskularyzacji czyli rozszerzenia już istniejących. Ponadto podanie dwutlenku węgla wpłynie znacząco również na redukcję „kurzych łapek”, poprzez rozerwanie połączeń między poziomymi warstwami skóry i wywołaniem kontrolowanego stanu zapalnego, dojdzie do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.

Kolejnym atutem przemawiającym za skorzystaniem z tej metody rewitalizacji skóry twarzy i okolic oka jest fakt, iż zabieg nie wymaga okresu rekonwalescencji, jest praktycznie bezbolesny i stosunkowo niedrogi. Pierwsze zadowalające efekty widoczne są już po 5 zabiegach, natomiast najlepsze rezultaty (poprawa nawet do 90%) osiągniemy poddając się całej serii (ok. 10 zabiegów). Podczas iniekcji występuje delikatne uczucie rozpierania, związane z penetracją gazu i rozszerzaniem naczyń krwionośnych, dyskomfort ustępuje po 2-3 minutach. Powieka górna i dolna, ulega wypukleniu, efekt ten szybko zanika. W celu profilaktycznym po zabiegu można zastosować żel z arniki, w celu wyeliminowania ewentualnych krwiaków.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 3 Cienie pod oczami – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć

  1. Aga

    Niestety, ten problem dotyczy i mnie jednak radzę sobie z nim stosując odpowiedni makijaż, rozświetlacz, podkład i odpowiednie modelowanie – mogę się pokazać ludziom. Chętnie poszłabym na taki zabieg jednak nie chcę iść w ciemno, a żadna ze znajomych nie potrafi polecić mi dobrej kosmetyczki z tego typu usługami. Muszę sobie radzić po swojemu :)

    Odpowiedz
  2. Ola

    Niestety też się zmagam z tym problemem :( Ale u mnie okazało się, że to są zmiany chorobowe – brak wielu witamin, żelaza w organizmie. Długo maskowałam te cienie i pewnego dnia trafiłam do poradni w Łodzi http://www.salve.pl gdzie zostałam prawidłowo zdiagnozowana i mój problem stał się o wiele mniejszy :).

    Odpowiedz
  3. BasiaCz

    “W zabiegach pielęgnacyjnych podstawą sukcesu jest odpowiednia diagnoza i dobór zabiegów do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Branża kosmetyczna oferuje szereg zabiegów estetycznych przywracających młodszy wygląd w okolicy oka.” Przesadne korzystanie z zabiegów kosmetycznych, może przyczynić się do powstania efekty wręcz przeciwnego do oczekiwań. Wszystko warto robić z rozwagą o czym jednak często ludzie zapominają. Wiele kosmetyków jest w stanie równie dobrze pomóc w kwestii pielęgnacji twarzy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz