JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE URZADZENIE DO FALI UDERZENIOWEJ?
Urządzenie do fali uderzeniowej jest bardzo popularne i szeroko dostępne w dziedzinie fizjoterapeutycznej. Firmy wprowadzają coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania udoskonalające istniejącą już technologię. Jak wygląda zakup urządzenia do terapii falą uderzeniową w branży beauty? Czy wszystkie opcje dostępne w aparacie do codziennej pracy rehabilitanta są aby na pewno potrzebne i wykorzystywane przez kosmetologa?
Fala uderzeniowa ma bardzo szerokie spektrum zastosowania w fizjoterapii, rehabilitacji oraz ortopedii. Znalazła uznanie wielu specjalistów z medycyny sportowej. Podczas pracy z pacjentem zauważono również działanie pielęgnacyjne w postaci silnego ujędrnienia skóry, napięcia tkanki łącznej, poprawy lokalnego mikrokrążenia czy zredukowania nieestetycznych mikroguzków i mikrogrudek występujących najczęściej na udach, bryczesach i pośladkach czyli klasycznych oznak cellulitu.
Jakie właściwości powinien spełniać najlepszy aparat do fali uderzeniowej, używany przez kosmetologa ?
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie: W jakich celach terapeutycznych będę stosować powyższy aparat ? Jeżeli głównym zadaniem ma być redukcja uporczywego cellulitu oraz uelastycznienie naskórka zdecydowanie powinniśmy skupić swoją uwagę na radialnej fali akustycznej, która to jest zdecydowanie bezpieczniejsza i mniej inwazyjna aniżeli jej siostra – zogniskowana fala uderzeniowa. Radialna fala akustyczna wyróżnia się przede wszystkim powierzchowną penetracją w głąb tkanek, promienistym rozproszeniem, brakiem konieczności wykonania diagnostycznych badań przed przystąpieniem do zabiegu. Natomiast skupiona fala akustyczna generuje silne, krótkie impulsy znajdujące zastosowanie przede wszystkim w medycynie zabiegowej (urologia, kardiologia, ortopedia).
Parametry aparatu do terapii falą uderzeniową – podstawowe kryterium wyboru właściwego sprzętu
Do dwóch najważniejszych czynników świadczących o skuteczności urządzenia do fali uderzeniowej zaliczyć należy: ciśnienie oraz częstotliwość.
- Sugerowane parametry dotyczące częstotliwości to od 1 do 17 Hz z możliwością regulacji co 1Hz w trakcie pracy. Jest to częstotliwość absolutnie wystarczająca w kosmetologii, wyższe wartości są zarezerwowane dla personelu medycznego w terapiach przeciwbólowych.
- Ciśnienie powinno być zaś w przedziale od 1,0 do 4,0 barów, również z możliwością precyzyjnej zmiany co 0,1 bar w trakcie trwania zabiegu.
Kolejnym, istotnym parametrem jest ilość energii przypadającej na jednostkę powierzchni (mJ/mm2) nazywana gęstością energii strumienia. Fala uderzeniowa ze względu na ilość emitowanej energii dzieli się na:
- niskoenergetyczną ( <0,2 mJ/mm2 LESWT – low energy shock wave therapy)
- wysokoenergetyczną ( >0,2 mJ/mm2 HESWT – high energy shock wave therapy)
Aparatura kosmetyczna wykorzystująca technologię fali uderzeniowej powinna należeć do drugiej grupy, czyli powinny być to urządzenia o wysokiej energii. Zazwyczaj oferowane przez firmy przekaźniki generują gęstość energii przy maksymalnym ciśnieniu pomiędzy 0,15 a 0,70 mJ/mm2. Przed zakupem należy bezwzględnie zapoznać się z ofertą i sprawdzić jaka jest gęstość energii w wybranym przez nas modelu, ponieważ niektóre parametry wykorzystywane są tylko i wyłącznie w pracy rehabilitantów w redukcji przewlekłego bólu, co skutkuje brakiem użyteczności w codziennej praktyce kosmetologa. Aplikatory używane w kosmetologii powinny być przede wszystkim zorientowane na przebudowę włókien kolagenowych, aktywację komórek tłuszczowych oraz poprawę krążenia krwi i limfy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem aparatury do fali uderzeniowej?
W zestawie, przy zakupie urządzenia, powinny znajdować się co najmniej 3 nośniki. Każdy z nich warto aby wyróżniał się wielkością, głębokością penetracji oraz gęstością energii. Minimalna żywotność naboju gwarantowana przez producenta powinna być na poziomie 1 000 000 strzałów. Kluczowe znaczenie ma łatwy i szybki dostęp do akcesoriów dodatkowych oraz części serwisowych. Tak sprawną obsługę posprzedażową może zagwarantować zakup bezpośrednio u producenta lub generalnego importera na terenie Polski. Fakt ten po raz kolejny podkreśla jak ważną kwestią jest, który dystrybutor urządzeń kosmetycznych zaopatruje nasz gabinet.
Dużym udogodnieniem dla operatora jest dotykowy wyświetlacz, gotowe programy zabiegowe z możliwością zapisu na dysku pamięci USB, polskie menu, niewielkie gabaryty, serwis pogwarancyjny oraz niskie koszty eksploatacyjne.
Jednym z ostatnich aspektów na które warto zwrócić uwagę to certyfikacja urządzenia. Współczesne aparaty do fali uderzeniowej bez względu na kraj pochodzenia, oferuje urządzenia zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa ISO. Niemniej jednak warto zainwestować w urządzenie medyczne rekomendowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Leczenia Falą uderzeniową (ISMST International Society for Medical Shockwave Treatment).
Podsumowanie
Wybierajmy sprzęt mądrze bazując na własnych potrzebach oraz oczekiwaniach, z uwzględnieniem kosztów zakupu a także serwisu. Korzystajmy z usług wiarygodnego sprzedawcy – firmy, która na rynku istnieje od wielu lat, i może zaoferować nam nie tylko dobry produkt ale również opiekę posprzedażową, wiedzę oraz doświadczenie.
Polecamy do przeczytania –> DERMOKONSULTACJA W SALONIE KOSMETYCZNYM. ANALIZA SKÓRY – cz. I. Dowiedz się jakie nowości czekają na Ciebie w 2019 roku!
Przeczytaj również
Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce
Ja pracuję z falą i klientki są zadowolone. Efekty są, ból nie aż tak duży.. Jest super oby więcej takich technologii
Ciekawie to wszystko opisałaś. Trochę się boje takiej technologi. Nie wiadomo jakie może mieć skutki dłuogofalowe