Blog dla kosmetologów

FALA UDERZENIOWA

URZĄDZENIE DO FALI UDERZENIOWEJ – HIT, CZY KIT W REDUKCJI CELLULITU?

URZĄDZENIE DO FALI UDERZENIOWEJ – HIT, CZY KIT W REDUKCJI CELLULITU?

Slide-homepage-remfat-min

 

Coraz częściej możemy usłyszeć pojęcie „fala uderzeniowa” lub „fala akustyczna” jako przepis na sukces w walce z cellulitem. Czy jest tak naprawdę i czym w zasadzie jest ta technologia postaramy się pokrótce wyjaśnić w poniższym artykule.

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa znana jest z fizyki każdemu z nas. Zjawisko to występuje powszechnie w przyrodzie podczas wyładowań elektrycznych. Uderzenie pioruna może spowodować drżenie szyb nawet w miejscach bardzo odległych od wyładowań. Samolot przekraczając barierę dźwięku również wytwarza falę uderzeniową. Wytworzona energia jest bardzo intensywna lecz krótka, osiągając prędkość wyższą od dźwięku. Pojęcie to zostało zaadaptowane do fizykoterapii, oczywiście na dużo mniejszą skalę.

Na rynku istnieją cztery podstawowe technologie generujące falę uderzeniową. Najnowocześniejszą a zarazem najczęściej spotykaną jest metoda pneumatyczna. Głowica zabiegowa wyglądem przypomina pistolet, w którym to umieszczony jest pocisk przyspieszany do dużych prędkości za pomocą skompresowanego powietrza. Pocisk ten uderza w końcówkę głowicy, przekazując falę uderzeniową do danego materiału w tym przypadku tkanki pacjenta.

Rodzaje fali uderzeniowej

Urządzenia do fali uderzeniowej dostępne w sprzedaży, klasyfikowana jest według trzech podstawowych grup, ze względu na sposób generowania fali oraz ilość emitowanej energii:

 • terapia zogniskowaną falą uderzeniową (ESWT – extracorporeal shock-wave therapy)
 • terapia promieniście rozchodzącą się radialną falą uderzeniową (RSWT – radial shock-wave therapy)
 • terapia rozchodzącej się płasko fali uderzeniowej (PSWT – planar shock-wave therapy).

Jedne z pierwszych urządzeń w fizykoterapii powstały na bazie zogniskowanej fali uderzeniowej (ESWT), która charakteryzuje się skupioną, głęboką penetracją w głąb komórek (6,5 cm). Stosowana jest głównie przez fizjoterapeutów w leczeniu przewlekłych zmian chorobowych i wymaga precyzyjnego określenia obszaru zabiegowego za pomocą USG lub innych urządzeń diagnostycznych.

Producenci zaczęli poszukiwać tańszych i bezpieczniejszych rozwiązań aniżeli zogniskowana fala uderzeniowa, które mogliby wykorzystywać nie tylko w rehabilitacji ale również medycynie estetycznej czy kosmetologii. W ten oto sposób powstała radialna fala akustyczna (RSWT) o szerokim spektrum zastosowania, która to rozchodzi się promieniście w tkankach, penetrując je do głębokości ok. 3,5 cm. Terapia z wykorzystaniem PSWT znalazła swoje zastosowanie głównie w leczeniu ran.

Działanie radialnej fali uderzeniowej w terapii antycellulitowej

Urządzenia do fali uderzeniowej są wykorzystywane w medycynie od lat 80-tych w celu rozbijania kamieni nerkowych oraz leczenia schorzeń ścięgien i mięśni. Jednym z rewolucyjnych sposobów na pozbycie się uporczywego cellulitu w ostatnich latach okazało się zastosowanie właśnie fali uderzeniowej o wysokiej energii. Metoda ta przynosi nie tylko długotrwale efekty, ale jest również w pełni bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna.

Na powstawanie cellulitu szczególnie narażone są kobiety, ze względu na specyficzną strukturę tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej ułożonymi prostopadle do powierzchni skóry, nie zaś skośnie, jak u mężczyzn. Do pozostałych czynników, odpowiedzialnych za powstawanie zmian o charakterze lipodystrofii zaliczyć można m.in. uwarunkowania genetyczne, rasę biologiczną, gospodarkę hormonalną, antykoncepcję, zaburzenia krążenia czy nieodpowiednią dietę lub brak ruchu.

Emitowana fala akustyczna na skórę powoduje rozluźnienie tkanki łącznej i zwiększenie jędrności naskórka. Poprawia tym samym lokalne krążenie krwi w tkankach, oraz stymuluje rozpad komórek tłuszczowych powodując iż zmniejszają swoją objętość. Skóra i tkanka łączna stają się ponownie elastyczne i jędrne poprzez produkcję nowego zwartego kolagenu, a tym samym oznaki cellulitu w postaci wgłębień na skórze ulegają redukcji.

Jest jeszcze jeden aspekt, który determinuje skuteczność zabiegów z wykorzystaniem technologii fali akustycznej. Pamiętajmy, żeby sklep lub hurtownia kosmetyczna, w której zaopatrujemy się w profesjonalny sprzęt kosmetyczny była firmą zaufaną, oferującą nie tylko szeroki zakres produktowy, ale przede wszystkim rozległą wiedzę i doświadczenie.

Odpowiedź biologiczna pod wpływem działania fali uderzeniowej na tkanki:

 • poprawa lokalnego mikrokrążenia
 • wzmocnienie tkanki łącznej
 • zwiększenie przepływu chłonki
 • redukcja komórek tłuszczowych
 • przyspieszenie metabolizmu tkankowego
 • pobudzenie produkcji gęstego kolagenu i elastyny
 • zwiększenie dopływu krwi i  substancji odżywczych do tkanek

Do najistotniejszych zalet użycia aparatów do fali uderzeniowej w terapii antycellulitowej, zaliczyć można wysoką skuteczność, potwierdzoną licznymi badaniami klinicznymi, nieinwazyjność, bezpieczeństwo bez konieczności podawania znieczulenia, szybką poprawę stanu klinicznego, brak efektów ubocznych, a przede wszystkim długotrwały rezultat leczniczy na okres minimum 6 miesięcy.

 

Polecamy artykuł do przeczytania –> MULTISPEKTRALNA ANALIZA SKÓRY. REDAKCJA „KOSMETOLOGII ESTETYCZNEJ” TESTUJE LUMISCAN GEN. 3.0.!

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 11 URZĄDZENIE DO FALI UDERZENIOWEJ – HIT, CZY KIT W REDUKCJI CELLULITU?

 1. Małgośka

  Ja teraz się zapisałam na zabiegi też falą i też na cellulit na terapię tkanki łącznej na Zakątku w Krakowie. I po kilku zabiegach jest różnica w jędrności tej skóry i napięciu i w dotyku jest taka super. tel tam 698115115, jak ktoś z Krakowie to polecam.

  Odpowiedz
 2. Iza

  Kolejny hit w kosmetologii. Myślę, że z czasem rozrośnie się to do wysokiej rangi i będzie numerem 1 w kosmetyce.

  Odpowiedz
 3. fizjoterapeuta

  Jestem fizjoterapeutą. Od kilkunastu lat wykorzystuję tą technologię. Nie widzę większych wskazań w kosmetologii… To chyba kolejny “hicior” wyimaginowany przez firmy.

  Odpowiedz
  1. mir dir

   Cześć
   Po poście Fizjoterapeuty widać niestety, że wiedzy o terapii falą uderzeniową nigdy za wiele 😉 Terapia falą uderzeniową ma znakomite efekty w leczeniu bólu w układzie mięśniowo – szkieletowym jak również w medycynie estetycznej a szczególnie w redukcji cellulitu. Zajmujemy się, w chwili obecnej w zasadzie wyłącznie falą uderzeniową, i na podstawie naszych doświadczeń z całą stanowczością potwierdzam jej niebywałą skuteczność w zastosowaniach kosmetologicznych właśnie. Przyznaję, że początkowo nie wierzyłem specjalnie w deklaracje producenta dotyczące możliwości urządzenia w walce z cellulitem. Proszę mi wierzyć, że moja początkowa niewiara przekształciła się w spore zdumienie gdy okazało się, że pacjentki poddane terapii antycellulitowej zauważały KOLOSALNĄ różnicę po terapii. Gdyby pojawiły się jakieś pytania dotyczące fali uderzeniowej służę swoją osobą

   Odpowiedz
   1. Joanna

    Czy można stosować falę uderzeniową do poprawy stanu skóry i redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu i wewnętrznej części ud?

    Odpowiedz
 4. Patka14

  Kolejny hit! odpowiadając na pytanie. nogi po zabiegach są wygładzone, wysmuklone, a skóra jędrna. Robiła w kilku klinikach, ale dopiero po serii w revitalife w warszawie zauwazyłam różnicę. Wczesniej zrobiłam kilka zabiegów w innych miejscach, ale mam wrażenie, że w revicie p. Ilona robi zabieg dokladnie i znaczniee dłużej. polecam każdemu

  Odpowiedz
 5. Grażynka

  Nie wiedziałam, że fale uderzeniową wykorzystuje się także w kosmetyce. Jestem fizjoterapeutką i w naszej klinice uzywamy ją do terapii w dysfunkcjach mięśniowych. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw komentarz