Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Mezoterapia igłowa

analizator skóry lumiscanHistoria mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa to technika znana w medycynie od ponad 50 lat. Po raz pierwszy zabieg mezoterapii igłowej został wykonany w 1952 roku przez francuskiego lekarza Michaela Pistora. Technikę śródskórnego wstrzykiwania niewielkich ilości substancji aktywnych o działaniu leczniczym Pistor oraz jego uczniowie wykorzystywali m.in. w leczeniu migreny oraz przewlekłych

zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. W latach 60-80 XX w. metoda ta zyskała szerokie grono wielbicieli wśród lekarzy dermatologów w leczeniu takich dermatoz, jak: łysienie plackowate, rogowiak kolczystokomórkowy, świerzbiączka guzowata, a nawet łuszczyca zwykła.

W ciągu ostatnich kilku lat mezoterapia igłowa stała się bardzo popularna w terapiach rewitalizujących. Zabiegi wykonywane są w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologicznych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż podawanie substancji biologicznie aktywnej bezpośrednio w głąb skóry właściwej za pomocą niewielkich, bezbolesnych nakłuć wpływa na znaczną efektywność zabiegową. Efekty zabiegów zauważalne są w o wiele krótszym czasie w porównaniu do innych metod. Dodatkową zaletą jest mała ilość przeciwwskazań oraz działań niepożądanych.

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest nieinwazyjną metodą stosowaną przez lekarzy medycyny estetycznej oraz wykwalifikowanych kosmetologów do rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry, a także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry. Technika niewielkich mikronakłuć wykorzystuje powstały uraz jako naturalną odpowiedź skóry do stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. W konsekwencji poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Składniki aktywne mają możliwość optymalnego działania, ponieważ docierają bezpośrednio w miejsca tego wymagające. Mezoterapia igłowa daje długotrwałe efekty w postaci odżywienia, dotlenienia komórek głębiej położonych, spłycenia drobnych zmarszczek mimicznych oraz poprawienia gęstości i spoistości skóry.

Przebieg zabiegu mezoterapii igłowej

Zabieg można wykonać manualnie za pomocą odpowiednio dobranej strzykawki i bardzo cienkiej igły lub za pomocą pneumatycznego pistoletu, gdzie iniekcja substancji aktywnych staje się łatwa i bezpieczna.

  1. Lekarz lub kosmetolog indywidualnie dobiera odpowiedni preparat do skóry i potrzeb klienta, po wcześniejszej konsultacji oraz wykluczeniu przeciwwskazań.
  2. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, w przypadku niskiej tolerancji na ból, można zastosować krem znieczulający np. Emlę 30 min. przed rozpoczęciem zabiegu.
  3. Preparat podawany jest śródskórnie w formie niewielkich mikronakłuć co 0,5-1,5 cm na głębokość od 1 do 3,4 mm (w zależności od gęstości preparatu i miejsca zabiegowego).
  4. Ślady iniekcji na skórze widoczne są w postaci małych uwypukleń przypominających bąbelek lub kropelkę wody umieszczoną pod powierzchnią skóry.
  5. Mogą pojawić się delikatne zasinienia lub krwiaki, szczególnie w przypadku trafienia igłą w naczynko krwionośne, które powinny ustąpić w ciągu 24-48h.
  6. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, już na drugi dzień można zastosować makijaż mineralny i zatuszować ewentualne zaczerwienienia.
  7. Podczas zabiegu mezoterapii igłowej naturalnym i pożądanym procesem jest mikrokrwawienie, które można dodatkowo wmasować w miejsce zabiegowe (krew składa się z osocza, bogatego w substancje odżywcze oraz białka).
  8. W celu uszczelnienia naczyń krwionośnych tydzień przed zabiegiem można stosować zewnętrznie kremy z wysoką zawartością witaminy K.
  9. Zabieg należy przeprowadzać za pomocą sterylnej, jednorazowej igły, po wcześniejszym umyciu miejsca zabiegowego, osuszeniu oraz zdezynfekowaniu!

Zalecenia przed i po zabiegu

  • Przed przystąpieniem do zabiegu należy wyeliminować wszelkie przeciwwskazania, oraz zaprzestać stosować środki obniżające krzepliwość krwi, np. aspiryna (ok 2 tyg. przed zabiegiem).
  • Do 48h po zabiegu nie należy korzystać z sauny, basenu, solarium oraz unikać bezpośrednio promieni słonecznych – stosować krem z filtrem.

Bezpośrednio po zabiegu należy unikać szorstkich ręczników, preparatów kosmetycznych podrażniających np. na bazie alkoholu, masażu oraz nie spożywać alkoholu i innych środków odurzających.

Jak często należy wykonywać zabieg mezoterapii igłowej?

Spektakularne efekty można zaobserwować wykonując zabieg mezoterapii w serii, liczba zabiegów uzależniona jest od stanu skóry i oczekiwań pacjentów.

Średnio należy wykonać od 3-6 zabiegów w odstępach 10-14 dniowych, w celu podtrzymania efektów nie częściej niż pojedynczy zabieg raz na 3 miesiące, cała kuracja nie powinna przekroczyć 3-4 miesięcy.

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

  • zwiotczenie skóry (skóra sucha odwodniona),
  • profilaktyka przeciwzmarszczkowa (drobne zmarszczki),
  • rozstępy,
  • cellulit,
  • nadmierne wypadanie włosów, pierwsze oznaki łysienia.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • alergia, uczulenie na składniki zawarte w preparatach
  • cukrzyca, w szczególności nieunormowana,
  • opryszczka i inne wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, a także stany zapalne,
  • choroby nowotworowe, autoimmunologiczne,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (m.in. kwasu acetylosalicylowego, heparyny, acenokumarolu),
  • skłonności do blizn i zwłóknień.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 10 Mezoterapia igłowa

    1. Zespół PCZK

      My również wychodzimy z takiego założenia – zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej powinni wykonywać tylko lekarze, a wprowadzenie go przez osoby bez aktualnego NPZ jest niezgodny z prawem.

      Zespół PCZK

      Odpowiedz
  1. Mirka

    Mezoterapia igłowa jest rewelacyjnym zabiegiem w rękach osoby doświadczonej. U każdego innego wywoła więcej szkody niż pożytku. Taka prosta prawda a jak dużo osoób o tym zapomina.

    Odpowiedz
  2. Amelia

    Sama korzystam z zabiegów mezoterapii igłowej i uważam że lepszej metody na poprawę gładkości i kondycji skóry nie ma. Ważne tylko by znaleźć prawdziwych specjalistów.

    Odpowiedz
  3. Gosia

    Moim zdaniem takie zabiegi powinny być wykonywane przez wysokiej klasy specjalistów, najlepiej medycyny estetycznej . W Poznaniu mam znajomą która z tego korzystała. Ja póki co jeszcze nie mam odwagi.
    Jakby ktoś był zainteresowany niech sobie poczyta tez tutaj:
    http://www.beauty-factory.pl/

    Odpowiedz
  4. Mezoterapia.pl

    Na pierwszy rzut oka sam zabieg wygląda strasznie, igły itp ale nie ma się czego bać, zabieg bezbolesny a efekt końcowy kondycji skóry rewelacja, polecam.

    Odpowiedz
  5. Ania

    Byłam na mezoterapii w salonie Perfect Look Clinic we Wrocławiu https://perfectlook.clinic/ i muszę przyznać, że nie spodziewałam się aż tak dobrych efektów. Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale zdecydowanie warto się na niego zdecydować!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz