PolskiBlogKosmetyczny.pl

karboksyterapia / Wpisy

Wybieramy najlepsze urządzenia do karboksyterapii

Karboksyterapia już dawno została okrzyknięta największym przełomem w walce z cellulitem, rozstępami, cieniami pod oczami. Świadomi przedsiębiorcy (właściciele gabinetów medycyny estetycznej i salonów kosmetologii estetycznej) już od co najmniej kilku miesięcy, czerpią korzyści z zalet tej metody.

Na rynku pojawiło się wiele urządzeń, których opisy zapewniają o najwyższej skuteczności i bezpieczeństwie. Czy jednak każdy aparat gwarantuje jednakowy efekt? Czy każde urządzenie jest bezpieczne, a zabieg na nim przeprowadzony jest legalny? Jaki aparat wybrać? Jakich z kolei unikać? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w tym artykule.

 PO PIERWSZE: URZĄDZENIE DO KARBOKSYTERAPII

Przy wyborze aparatu do karboksyterapii, rozróżnijmy 3 podstawowe rodzaje urządzeń. Zastanówmy się jednocześnie jakie cechy powinno ono spełniać: być mobilne, w niskiej cenie, a może powinno wyróżniać się na tle konkurencji ?

 • Kategoria 1. urządzenia do pracy manualnej (igłę wprowadzamy ręcznie)
 • Kategoria 2. urządzenia do pracy manualnej oraz automatycznej (wykorzystujące pistolet) 
 • Kategoria 3. pistolety (bez urządzenia do karboksyterapii)

Artykuł ten poświęcamy tylko kategorii 1 i 2, gdyż większość aparatów dostępnych na polskim rynku z kategorii 3, to urządzenia do mezoterapii igłowej z funkcją karboksyterapii o bardzo słabym działaniu. Aparaty te, w większości nie posiadają nawet możliwości regulacji przepływów CO2, a brak wykorzystania medycznego gazu do zabiegów karboksyterapii jest ich sporym mankamentem.

Kupując urządzenie do karboksyterapii, pamiętajmy, że najważniejszą wartością, determinującą skuteczność zabiegu jest tzw. przepływ dwutlenku węgla na minutę, (cc/min). Profesjonalne aparaty mają możliwość samodzielnej, pełnej regulacji od 1-100 cc/min.

Aby zabiegi karboksyterapii przyniosły spektakularne efekty, w szczególności gdy zależy nam na redukcji cellulitu oraz zlokalizowanej tkanki tłuszczowej, wyższe przepływy są niezbędne (80-100cc/min).

Należy zachować ostrożność przed zakupem urządzeń, które „samodzielnie” dobierają parametry przepływów. W przeciwnym razie możemy kupić sprzęt kosmetyczny o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i wykonywać zabiegi, które nie będą skuteczne. Każdy bowiem obszar zabiegowy (skóra głowy, twarz, ciało, oczy) wymaga użycia innych parametrów przepływu medycznego dwutlenku węgla.

Unikajmy również aparatów, które nie wykorzystują do pracy butli z medycznym dwutlenkiem węgla, a tzw. kartridże CO2.  Pomijając legalność wykonania zabiegu śródskórnego na takim gazie (często jest on niecertyfikowany), jest to również wyjątkowo kosztowne pod kątem eksploatacyjnym. Pojemność takich naboi zazwyczaj nie przekracza 2500 cm sześciennych, w rezultacie czego gaz kończy się po przeprowadzeniu 25 minutowego zabiegu, przy przepływach na poziomie 100 cc/min.

Najlepsze urządzenia na rynku, oprócz pełnej regulacji przepływów CO2, posiadają również: wyjście na podgrzewany gaz, możliwość łączenia zabiegów w tym samym czasie (karboksyterapii, mezoterapii igłowej i PRP), sprężarkę powietrza, pneumatyczny pistolet oraz tryb pracy ręcznej (za pomocą cewnika).

PO DRUGIE: PISTOLET

Nie każde urządzenie na rynku posiada pistolet. Nie jest on bowiem niezbędny do wykonania skutecznych zabiegów karboksyterapii. Najlepsze aparaty medyczne mają funkcję pracy ręcznej, która gwarantuje odpowiednie przypływy CO2.

Czy w związku z tym pistolet jest nam w ogóle potrzebny?

Otóż nie dla wszystkich. Większość lekarzy wykonujących zabiegi karboksyterapii korzysta wyłącznie w funkcji manualnej. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest spora grupa Klientów, dla których pistolet jest wręcz niezbędny.

Użycie pistoletu umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób łatwy, precyzyjny i bezpieczny. Ma to duże znaczenie dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z użyciem igły. Takie urządzenia doceniają również lekarze – pracodawcy, zatrudniający kosmetologów do przeprowadzania zabiegów karboksyterapii.

Zaletą wykorzystania pistoletu jest łatwy dostęp do miejsc zabiegowych, takich jak owłosiona skóra głowy. Gabinety trychologiczne, w swojej pracy, wykorzystują głównie pistolet, dzięki czemu w szybki i precyzyjny sposób doprowadzają dwutlenek węgla pod skórę pacjentów.

 Niewątpliwą zaletą użycia pistoletu jest także jego szybkość oraz niska bolesność. Gwarantują ją jednak tylko pistolety pneumatyczne. To istotny aspekt przy doborze sprzętu. Wykorzystując zaś pistolet do zabiegów na duże okolice ciała, możemy liczyć na skrócenie czasu zabiegu nawet o połowę, w porównaniu do metody ręcznej. Przewagą urządzeń do karboksyterapii, wyposażonych w pistolet, jest także możliwość wykonywania zabiegów łączonych, np. z mezoterapią igłową czy osoczem bogatopłytkowym (PRP). Terapia łączona gwarantuje jeszcze szybsze i spektakularne rezultaty.

PO TRZECIE: BUTLA Z GAZEM CO2

Ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na pochodzenie i certyfikację dwutlenku węgla. Szczególnie polecanym gazem przy zabiegu karboksyterapii jest CO2 z certyfikacją medyczną. Jakie dokumenty powinien okazać sprzedawca przed sprzedażą?

 1. Certyfikat kontroli jakości CO2 (gaz powinien posiadać certyfikację medyczną, oznacza to, że nie jest on gazem technicznym)
 2. EC Certyficate (może być wymagany przy kontroli)
 3. Deklaracja zgodności (ADR/RID 2013; 2010/35/EU)

PO CZWARTE: PODGRZEWANIE GAZU CO2

podgrzewanieCO2Funkcja podgrzewania gazu CO2 ma na celu zminimalizowanie odczuć bólowych, podczas zabiegu karboksyterapii. Jest ona dostępna tylko w najlepszych urządzeniach oferowanych na polskim rynku. Czy ta funkcja rzeczywiście działa?

O to najlepiej zapytać osoby, które poddały się zabiegowi na wyłączonym podgrzewaniu gazu. Z przeprowadzonej przez nas próby na 20 pacjentkach, wynika, że aż 95 % z nich odczuwało ból w trakcie i po iniekcji CO2. Jednocześnie tylko 15 % tych samych Klientek zadeklarowała dyskomfort przy zabiegu z włączoną funkcją podgrzewania dwutlenku węgla.

Wnioski narzucają się same: podgrzewanie gazu jest niezbędne przy wykonywaniu tego zabiegu. Spektakularne efekty osiągniemy tylko po serii zabiegów, a niskie odczucia bólowe mogą w znaczący sposób przyczynić się do zakończenia serii przez Klientów.

komentarze: 31 Wybieramy najlepsze urządzenia do karboksyterapii

 1. Mirosława

  Chciałam napisać, że natrafiłam na ten artykuł przypadkiem, a biorąc pod uwagę, że szukam najlepszego urządzenia do karboksyterapii, jestem mocno usatysfakcjonowana :)

  Odpowiedz
 2. study

  podoba mi się ten post, a czy możecie napisać coś wiecej o samej metodzie ? Coś więcej niż, że jest to “cudowny gaz” – mnóstwo jest tego w necie :)

  Odpowiedz
 3. Ewelinka88

  bardzo podoba mi sie artykul, ale mi zabrakło w artykule konkretnych modeli urządzeń. Co konkretnie polecacie ?

  Odpowiedz
  1. ART

   Nie polecamy konkretnych modeli, wiele urządzeń jest skutecznych, ale są również takie, których użycie nie przyniesie satysfakcjonującego efektu.

   Proszę pamiętać – karboksyterapia to nie urządzenie, to metoda. Jakie parametry powinno posiadać urządzenie ?

   O tym jest powyższy artykuł.
   Pozdrawiam ART, specjalista PBK.

   Odpowiedz
 4. Martyna

  Kiedyś miałam dużo pytań odnośnie karbo, teraz im więcej czytam, tym więcej wiem a Wasz artykuł usystematyzował mi tą wiedzę.

  Odpowiedz
 5. KArolina

  Naprawdę ciekawy artykuł, a czy możecie dokonać porównania wszystkich sprzętów dostępnych na rynku ?

  Odpowiedz
 6. Teresa

  Szkoda ,ze dopiero dostałam tyle informacji na temat urządzenia do karbosyterapii. Dziękuję, nabyłam miesiąc temu urządzenie w postaci pistoletu z mezoestetyki.

  Odpowiedz
  1. ART

   Dobry “pen” oznacza, że obligatoryjnie musi posiadać :

   a. precyzyjną miarkę wysuwu igły
   b. pełną regulację szybkości pracy
   c. certyfikowane, sterylne kartridże
   d. być w cenie nie przekraczającej 1500 zł

   Ostatni punkt jest istotny, gdyż są w Polsce dostępne “peny”, których wartość oscyluje w granicach 4500 zł, a ich wartość rzeczywista (zakupu przez importera) to 150 dolarów.

   Pozdrawiamy :)

   Odpowiedz
 7. Kinia

  Pistolet świetnie się sprawdza przy skórze głowy (szybko i w miarę bezboleśnie ) i przy rewitalizacji twarzy. Łatwiej jest się wkluc .

  Odpowiedz
 8. Aneta

  Pistolet firmy Mezoderm ?
  Podobno ma atesty medyczne . Koszt to 15 tys . Przydałby się szczegółowy opis dobrych urządzeń do karboksyterapii, bo można popełnić poważne błędy przy zakupie :(

  Odpowiedz
  1. Gabinet z Rzeszowa

   ANETA żadnych pistoletów!!!
   Ja dałam się namówić na pistolet na targach ponad rok temu. Kpiłam za 22 000 zł kierując się elokwencją sprzedawcy. Jaki efekt? Taki, że sprzedaje pakiety po 15 zabiegów i efektów zero!!! Jako tako cienie pod oczami. Jednak nie dla tego zabiegu kupiłam sprzęt! Zostałam po prostu oszukana, a przedstawiciel, który mnie na ten sprzęt namówił ma szczęście, że już nie pracuje! Ja niestety dalej płacę leasing, a Klienci do mnie nie wracają!

   Odpowiedz
 9. AS

  Brak regulacji przepływu dwutlenku węgla = brak spektakularnych efektów zabiegowych.

  Niestety przepływ ma istotne znaczenie, przede wszystkim przy wskazaniach typu rozstępy, cellulit, czy tkanka tłuszczowa zlokalizowana.

  Odpowiedz
 10. Basia

  Zastanawiam się nad zakupem urządzenia do karboksyterapii polskiej firmy Maxmedik, czy jest godne polecenia? A może lepiej dołożyć i kupić Carboxytherapy Dual M? Proszę o pomoc w wyborze. Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 11. Salon Rzeszów

  Czy za 8.000 zł jestem w stanie kupić naprawdę dobry sprzęt do karboksyterapii? Jeśli tak, to gdzie go szukać???

  Odpowiedz
  1. Małgorzata Warszawa

   Niestety za 8 tyś złotych nie jesteś w stanie kupić dobrego urządzenia do karboksyterapii… Z tego co się orientuję, to najniższa półka cenowa sprzętów sprawdzonych, z certyfikacją to około 30 tyś. Inne produkty to po prostu zabawki.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz