Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Rodzaje mezoterapii stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej

Czym jest mezoterapia?

Mezoterapia jest zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym przez wykwalifikowanych specjalistów w zakresie kosmetologii oraz medycyny estetycznej tj. kosmetologów lub lekarzy dermatologów. Zabieg polega na miejscowym dostarczeniu substancji aktywnych w głąb skóry właściwej, w celu osiągnięcia profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Rodzaje mezoterapii

Mezoterapia igłowa – miejscowy, niechirurgiczny zabieg pielęgnacyjny; za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą zostają wprowadzone substancje odżywcze oraz rewitalizujące zawarte w gotowych ampułkach do mezoterapii lub koktajlach w głąb skóry właściwej poprzez niewielkie nakłucia na powierzchni skóry.

Mezoterapia igłowa może zostać również wykonana za pomocą specjalistycznego pistoletu, który automatycznie podaje zaprogramowane, bezpieczne dawki substancji w głąb skóry. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, nieinwazyjna i może być wykonywana przez kosmetologów.

Mezoterapia bezigłowa – jest to nowa, potwierdzona naukowo, metoda ułatwiająca przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry wykorzystując zjawisko elektroporacji. Współczesne urządzenia kosmetyczne zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszą myślą technologiczną wykorzystując zjawiska fizyczne zachodzące w błonach komórkowych i w warstwie rogowej skóry, pozwalające na udostępnieniu nowych dróg wprowadzania aktywnych preparatów bez konieczności użycia igieł.

Mezoterapia mikroigłowa – do wykonania mezoterapii mikroigłowej niezbędny jest kartridż oraz urządzenie, które ma możliwość regulacji prędkości pracy igieł od 60 do 170 uderzeń na sekundę, tylko wtedy zachowamy pełne bezpieczeństwo zabiegu oraz wykluczymy powikłania. Kartridże powinny być sterylne oraz jednorazowego użytku! Poprzez stalowe igiełki dochodzi do delikatnej perforacji naskórka, bez ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Derma roller – kolejna metoda mezoterapii czyli dostarczania substancji rewitalizujących do skóry, tym razem za pomocą obrotowego wałeczka wzbogaconego o drobne igiełki. Długość igieł wynosi od 0,25 do 2,00 mm i jest dobierana indywidualnie przez kosmetologa do potrzeb klienta, w zależności od problemów terapeutycznych. Derma roller może być również stosowany w pielęgnacji domowej w celu podtrzymania efektów osiągniętych w gabinecie kosmetycznym, po wcześniejszej konsultacji i wg zaleceń kosmetologa lub lekarza.

Sonoforeza – niekiedy uznawana za odmianę mezoterapii bezigłowej, ze względu na wprowadzenie substancji biologicznie aktywnych w głąb skóry. Mechanizm działania jest stosunkowo podobny do mezoterapii bezigłowej, z tą różnicą iż bodźcem zwiększającym przepuszczalność błon komórkowy w sonoforezie są tylkoultradźwięki (brak występowania prądu stałego), tak więc nie zachodzi tutaj proces elektroporacji.

Jonoforeza – wprowadzanie w głąb skóry preparatów o działaniu leczniczym np. chlorek wapnia, siarka, witamina C w postaci gotowych roztworów. Od mezoterapii bezigłowej, też wykorzystującej prąd elektryczny, jonoforezę odróżnia inny mechanizm transportu cząstek, co warunkuje też inny skład stosowanych preparatów. Zabiegi te bywają jednak mylone ze względu na pozorne podobieństwo.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 12 Rodzaje mezoterapii stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej

 1. Wiola

  Ciekawi mnie bardzo temat dermarollerów. Zastanawiam się nad wyborem długości igieł, marką rollera i koktajlami do wprowadzenia. Może napiszecie państwo taki artykuł?

  Odpowiedz
 2. Arleta

  Super artykuł! Nie wiedziałam, że sonoforeza i jonoforeza są rodzajami mezoterapii. Przydałby się jeszcze wpis na temat substancji, które można wprowadzać za pomocą mezoterapii.

  Odpowiedz
 3. Anka

  Nie jestem do końca przekonana do zabiegów z igłą. O ile większość wymienionych przez państwo rodzajów mezoterapii stosuję niemalże codziennie, to mezoterapii igłowej się zwyczajnie boję. Dermarollery są super, chociaż najbardziej lubię mikroigłówkę, ze względu na brak “rozterek” związanych z higieną. Jednorazowy kartridż jest dla mnie optymalnym rozwiązaniem.

  Odpowiedz
 4. Dana

  Szkoda, że tak mało jest napisane na ten temat bo sam artykuł ciekawy. Mezoterapia igłowa czy bezigłowa to przecież dobry sposób na zmniejszenie ilości zmarszczek i poprawę wyglądu twarzy.

  Odpowiedz
 5. Specjaliści Polskiego Blogu Kosmetycznego

  *BEATA
  Każdy rodzaj mezoterapii można wykonywać latem. Jonoforezę, sonoforezę i mezoterapię bezigłową wykonujemy tak samo jak przez cały rok, czyli bez specjalnych zaleceń pozabiegowych.
  Natomiast w przypadku pozostałych rodzajów mezoterapii (igłowa, mikroigłowa, dermaroller) jedynym zaleceniem jest stosowanie kremu z filtrem UV, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Nie jest to oczywiście żadne przeciwwskazanie, ponieważ w okresie letnim zalecamy wszystkim, codzienną pielęgnację z użyciem kremów z filtrem ochronnym.

  *DANA
  Zapraszamy do zapoznania się z nowszymi artykułami pojawiającymi się na blogu. Jest już opublikowana seria dotycząca dermarollerów i substancji wykorzystywanych do zabiegów mezoterapii. Pozostałe rodzaje mezoterapii również doczekają się bardziej obszernych i szczegółowych publikacji.

  Pozdrawiamy wszystkich naszych Czytelników i zachęcamy do komentowania naszych wpisów

  Odpowiedz

Zostaw komentarz