Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Rozstępy – jak z nimi walczyć?

Wstęp

Problem rozstępów dotyka według statystyk około 70% dorastających dziewcząt i aż 90% kobiet w okresie ciąży. Dlatego bez najmniejszej przesady możemy powiedzieć, że problem ten dotyka prawie każdą z nas. To kolejny defekt, który obok cellulitu nieporównywalnie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Pojawiają się one u niespełna 40% dorastających chłopców.

Rozstępy to najprościej mówiąc miejsca zaniku skóry, przybierające formę wrzecionowatych pasem o różnej długości i szerokości. Ubytki te porozdzielane są fragmentami skóry zdrowej. Najczęściej występują na skórze ud, pośladków, brzucha, piersi oraz pach. Rozróżnia się dwie fazy tworzenia się rozstępów:

  • Faza I. Jest to tzw. faza zapalna, w której rozstępy dopiero powstają i mają postać mocno czerwonych pasm. Jest to moment, w którym mamy największą szansę na powodzenie kuracji przeciwko rozstępom
  • Faza II. Faza zanikowa, podczas której pasma bledną, zmniejszają się i następuje częściowa regeneracja skóry. Nigdy jednak samoistnie nie powróci do stanu sprzed wystąpienia rozstępów. Najtrudniej walczy się z rozstępami w fazie zanikowej, gdyż można wtedy jedynie poprawić wygląd naszej skóry.

Pierwsza naukowa nazwa rozstępów (striae distensae) została wprowadzona 1773 roku przez niemieckiego naukowca Roederera. To sugeruje, że przynajmniej od XVIII wieku były one przedmiotem badań naukowych. Nie jest to zatem ani problem tylko naszych czasów, ani też nieciekawy dla naukowców.

Przyczyny powstawania rozstępów

Mylnie uważa się, że rozstępy są jedynie bezpośrednim efektem nadmiernego rozciągnięcia skóry. Jednak w dużej mierze są one rezultatem zwiększonego poziomu hormonów we krwi. A przede wszystkim jednego hormonu – kortyzolu, który wydzielany jest przez nadnercza. Wzrost poziomu kortyzolu obserwowany jest w okresie dojrzewania, wzrostu wagi, ciąży i u osób otyłych. Drugim hormonem mającym wpływ na powstawanie rozstępów jest estrogen. Także i w tym przypadku najbardziej narażone są kobiety w okresie dojrzewania, ciąży oraz stosujące antykoncepcję hormonalną.

Badania wykazują, że długotrwałe zażywanie leków steroidowych jest kolejnym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie rozstępów. Leki steroidowe ścieńczają skórę, upośledzają proces syntezy kolagenu w skórze, a także prowadzą do uszkodzenia istniejących włókien kolagenowych.

Powstawaniu rozstępów służy także stosowanie, niewłaściwej i ubogiej w witaminy oraz mikro- i makroelementy, diety. Bardzo ważny do zachowania pięknej i gładkiej skóry jest cynk, dlatego należy pamiętać, aby dostarczać go w odpowiednich ilościach, a w razie potrzeby zastosować suplementację tego składnika. Z tego wynika, że również niezbilansowane diety niskokaloryczne przyczyniają się do pojawiania się na skórze nieestetycznych rozstępów.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na pojawienie się rozstępów są indywidualne predyspozycje genetyczne. W przypadku tego czynnika, nasze starania mają niestety najmniejsze znaczenie. Jeśli w naszej rodzinie, kobiety borykają się z tym problemem, pozostaje nam w okresach największego zagrożenia pojawienia się rozstępów (okres dojrzewania, ciąża, wahania wagi), przeciwdziałanie procesom degradacyjnym zachodzącym w skórze. Bardzo pomocny może okazać się intensywny i regularny masaż. Do jego wykonania możemy użyć zwykłej oliwki lub kremu do masażu, bądź też wybrać jeden z kosmetyków profesjonalnych dedykowanych temu problemowi. Pamiętajmy jednak, że skład kremu przeciw rozstępom ma naprawdę drugorzędne znaczenie. Podstawą jest właściwy masaż miejsc najbardziej narażonych na powstawanie rozstępów.

W jaki sposób powstają rozstępy?

Rozstęp powstaje w wyniku upośledzenia fibroblastów. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję dwóch istotnych dla kondycji skóry białek – kolagenu oraz elastyny. Ze względu na swoją włóknistą formę i uporządkowaną sieć, którą tworzą, nadają skórze jędrność, sprężystość oraz właściwe napięcie. Dysfunkcja fibroblastów spowodowana podwyższonym poziomem hormonów w organizmie, prowadzi do tworzenia bardziej kruchych i mniej rozciągliwych włókien kolagenu i elastyny. W tej uporządkowanej sieci pojawiają się ubytki włókien, co skutkuje powstawaniem rozstępów w skórze. Dodatkowe ścieńczenie skóry sprawia, że stają się one jeszcze bardziej widoczne.

Metody walki z rozstępami

Bez dwóch zdań, rozstępom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Nie mamy na myśli tutaj jedynie długości trwania kuracji, jak w przypadku wczesnego i zaawansowanego stadium cellulitu. Największym problemem w walce z rozstępami jest fakt, że zmiany będące w fazie zanikowej są w zasadzie niemożliwe do usunięcia. Dlatego działania przeciwko rozstępom powinny mieć przede wszystkim charakter profilaktyczny, a w wypadku wystąpienia problemu – natychmiastowy. Rozpoczęcie odpowiedniej kuracji w fazie zapalnej daje ogromną szansę na znaczną redukcję rozstępów.

Kuracje przeciw rozstępom, które przynoszą najlepsze rezultaty, możemy podzielić na trzy grupy:

  • Kosmetyczne: mikodermabrazja, kwasy owocowe (mało skuteczne)
  • Kosmetyczne/domowe: mezoterapia mikroigłowa frakcyjna/derma roller (lekki efekt kosmetyczny)
  • Medyczne: laser frakcyjny CO2, karboksyterapia (nawet do 97% skuteczności w redukcji rozstępów)

W kolejnych artykułach będziemy opisywać poszczególne metody walki z rozstępami. Gorąco zachęcamy do lektury!

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 3 Rozstępy – jak z nimi walczyć?

  1. Karolina, K&B

    Bardzo ciekawe informacje! Szczególnie spodobało mi się szersze podejście do kwestii przyczyn pojawiania się rozstępów. Teoria, że są spowodowane jedynie zbytnim naciągnięciem skóry była zawsze dla mnie za płytka.

    Odpowiedz
  2. Misia

    Kiedy można się spodziewać artykułów opisujących metody walki z rozstępami ? Co do samego tekstu – profeska. Pzdr!

    Odpowiedz
  3. pczk

    *KAROLINA
    Cieszy nas niezmiernie, że nasze starania są doceniane. Obiecujemy utrzymywać poziom i stale wprowadzać ulepszenia PolskiegoBlogaKosmetycznego.pl

    *MISIA
    Kolejne artykuły poruszające tematykę rozstępów, a przede wszystkim walki z nimi są obecnie w fazie twórczej :) Na bieżąco będziemy dodawać nowe, interesujące teksty.

    Pozdrawiamy wszystkich czytelników!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz