Blog dla kosmetologów

Uncategorized

LASER IPL

Wstęp

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do terapii z wykorzystaniem światła jest IPL. Skrót ten pochodzi od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Nie jest to laser, choć potocznie sprzęt, w którym zastosowana jest technologia intensywnie pulsującego światła, nazywany jest Laserem IPL. Innowacyjność rozwiązania systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości, w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła. Z tego powodu mogą być one absorbowane przez określone fotoakceptory (chromofory), takie jak hemoglobina czy melanina, znajdujące się w tkankach. Fale świetlne docierają równocześnie do warstw skóry o różnej głębokości, przez co działają wielokierunkowo i usuwają jednocześnie wiele zmian. Emisja intensywnie pulsującego światła o różnej długości fal możliwa jest dzięki wykorzystaniu ksenonowej lampy błyskowej oraz zastosowanemu systemowi luster i filtrów.

Zastosowanie urządzenia IPL

Innowacyjne rozwiązanie wykorzystane w urządzeniach IPL daje możliwość jego wszechstronnego zastosowania. Wskazaniem do terapii z wykorzystaniem systemu IPL jest chęć pozbycia się przebarwień, owłosienia, a także zamknięcie lub obkurczanie widocznych naczyń krwionośnych. Urządzenie IPL z powodzeniem wykorzystywane jest również w zabiegach fotoodmładzania skóry oraz w leczeniu trądziku w fazie aktywnej. Zakres fal stosowany do różnych terapii:

  • Fotodepilacja: 640nm – 690nm
  • Obkurczanie / zamykanie naczynek: 480nm – 530nm
  • Fotoodmładzanie: 530nm – 590nm
  • Usuwanie przebarwień: 530nm – 590nm
  • Leczenie trądziku: 430nm – 480nm

Po ilu zabiegach widoczne są efekty?

Zaleca się wykonanie od jednego do nawet kilkunastu zabiegów w ciągu następujących po sobie tygodni lub też miesięcy. I tak w przypadku fotoodmładzania już po pierwszym zabiegu zauważalny jest wielopłaszczyznowy efekt poprawy jakości skóry (skóra staje się jaśniejsza, następuje pogrubienie skóry właściwej przez co mniej widoczne stają się naczynia krwionośne i przebarwienia), natomiast do obkurczenia i redukcji zmian naczyniowych często potrzebne jest nawet kilkanaście zabiegów.

Bardziej złożoną kwestią jest ilość zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających efektów w przypadku fotodepilacji. Zależy ona bowiem od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, gospodarka hormonalna, fototyp skóry, a także gęstość mieszków włosowych, fazy rozwoju włosa oraz ilość melaniny w mieszku włosowym. Pierwsze efekty, takie jak przerzedzenie włosów, widoczne są zazwyczaj już po pierwszym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku technologii IPL, do uzyskania trwałych i faktycznych efektów, niezbędna jest seria zabiegów (od 5 do nawet 12 w skrajnych przypadkach). Trzeba uzmysłowić sobie również, że żadna z obecnie znanych technologii nie pozwala na usunięcie jasnego owłosienia. Jeśli jednak znajdziemy taką informację w opisie producenta, wiedzmy, że są to jedynie hasła marketingowe, nie mające żadnego pokrycia w rzeczywistości.

IPL – podsumowanie

Urządzenie IPL to nie jest laser, choć potocznie używa się nazwy laser IPL. System IPL to innowacyjna technologia, znacząco różniąca się od tradycyjnych laserów. Zabiegi z wykorzystaniem tego urządzenia są bezpieczne i mało inwazyjne. Jest to bezsprzecznie technologia najmniej kosztowna i dlatego też najczęściej wybierana przez właścicieli gabinetów medycyny estetycznej, czy salonów kosmetologicznych.

Kolejnym atutem urządzenia jest jego uniwersalne zastosowanie, ponieważ wykorzystywany jest w różnych terapiach. Niższa cena urządzenia idzie również w parze z mniejszą skutecznością, na przykład zabiegów depilacji. W tym przypadku, lepsze efekty przyniesie na pewno zastosowanie lasera diodowego.

 E-Light (IPL + RF)

Rozszerzeniem systemu IPL jest E-Light. Jest to połączenie technologii IPL z RF, czyli falami radiowymi w jednym urządzeniu. Połączenie intensywnie pulsującego światła z bipolarnymi falami o częstotliwości radiowej, pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty terapeutyczne, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu emitowanej energii. RF wspomaga działanie IPL, dlatego zabiegi z wykorzystaniem E-Light’a powinny być z założenia bardziej skuteczne i mniej bolesne. Współdziałanie technologii IPL oraz RF pozwala na penetrację głębszych warstw skóry. Energia emitowana przez E-Light przenika 4,0 mm w głąb skóry, natomiast sam IPL jedynie 2,5 mm. Takie rozwiązanie gwarantuje większe bezpieczeństwo, lepszą efektywność zabiegów oraz mniejsze ryzyko wystąpienia poparzeń. Użycie urządzenia kosmetycznego IPL umożliwia pochłonięcie około 30-40% emitowanej energii, reszta jest odbijana i załamuje się. W przypadku E-Light’a energia jest mniej rozproszona i następuje głębsza penetracja. Pozwala to na wykorzystanie mniejszej wartości energii, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia poparzeń i uczucia dyskomfortu podczas zabiegu.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 4 LASER IPL

  1. gość1

    Nie wiedziałam, że IPL nie jest laserem! Tak czy inaczej faktycznie, jego zaletą jest uniwersalne zastosowanie. Chociaż osiągnięte efekty fotodepilacji nie będą takie jak po zabiegach z laserem diodowym, to jest to dobry sprzęt na początek. A co do E-Lighta, moim zdaniem to jest ściema. Nie słyszałam żeby zabiegi z E-Lightem mniej bolały niż z IPL.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz