Wstęp
Urządzenia do przeprowadzania zabiegów laserowych, odgrywają ogromną rolę w medycynie estetycznej, dermatologii oraz w kosmetologii. Terapie z użyciem lasera stały się w Polsce, zwłaszcza w ostatnich latach, wyjątkowo popularne. Coraz więcej gabinetów decyduje się na zakup relatywnie drogiego sprzętu, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania swoich klientów.
Jednak zdobycie środków na zakup urządzenia nie jest jedynym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się właściciele gabinetów kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej, czy salonów piękności. Bardzo istotne jest poznanie zasady działania lasera oraz zrozumienie różnic pomiędzy jego poszczególnymi rodzajami po to, aby wybrać optymalne urządzenie dla siebie. Z tego powodu, w serii artykułów chcielibyśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące laserów kosmetycznych dostępnych na rynku.
Co to jest Laser?
Słowo LASER jest akronimem, powstałym z pierwszych liter wyrazów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Laser jest to zatem urządzenie, które wytwarza i wzmacnia wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, najczęściej światła. Otrzymane promieniowanie posiada znacznie większe natężenie niż konwencjonalne źródła światła, przez co jego właściwości znacząco różnią się od promieniowania słonecznego, czy tego emitowanego przez żarówkę.
Oddziaływanie wiązki laserowej na skórę
Tkanki zbudowane są z różnych substancji, które posiadają zdolność pochłaniania energii o różnej długości fali. Takie substancje nazywają się fotoakceptorami i należą do nich przede wszystkim: melanina, hemoglobina, białka oraz woda.
W służbie urody, większość zabiegów z użyciem lasera oparta jest o zasadę selektywnej termolizy. Polega ona na celowym wywołaniu urazu termicznego w zamierzonej i ograniczonej strukturze tkanki. Terapia oparta na selektywnej termolizie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych do minimum, ponieważ wiązka lasera ma niewielki wpływ na sąsiadujące, z miejscem zabiegu, tkanki.
Wytłumaczymy teraz to zjawisko na konkretnych przykładach. Fotoakceptorem docelowym, w przypadku depilacji, jest melanina znajdująca się w mieszkach włosowych, natomiast w terapii zamykania naczynek substancją docelową jest hemoglobina. Podczas laserowego usuwania tatuaży energia skupia się na barwniku.
Zastosowanie laserów w kosmetologii
Laser jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, dzięki któremu w zależności od długości fal możemy: odmłodzić i wygładzić skórę, przeprowadzić zabieg depilacji, pozamykać naczynka krwionośne, zmniejszyć widoczność blizn i rozstępów, usunąć przebarwienia skórne lub tatuaż, a także pozbyć się brodawek i innych zmian skórnych. Ze względu na mnogość zastosowań oraz na skuteczność laseroterapii, nie trzeba już chyba do lasera nikogo przekonywać.
Najpopularniejsze lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej
Do najpopularniejszych laserów kosmetycznych i tych stosowanych w medycynie estetycznej na Polskim rynku należą:
- Laser IPL
- Laser E-light
- Laser sPTF
- Laser Diodowy
- ND-YAG (neodymowo yagowy)
- Laser CO2 (frakcyjny)
W kolejnych artykułach postaramy się opisać poszczególne lasery kosmetyczne wraz z ich zastosowaniem.
Przeczytaj również
Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce
Fajny pomysł na serie artykułów. To bardzo wygodne mieć wszystkie potrzebne informacje (mam nadzieje, ze autor poważnie podejdzie do tematu) w jednym miejscu. Najciekawsze są dla mnie lasery nd-yag i CO2, bo mam najmniejszą wiedze na ich temat. Oby tak dalej!
Ale jeśli mamy być profesjonalni to od kiedy IPL jest laserem?!
*Paula
Oczywiście, urządzenie posiadające technologię IPL nie jest laserem, chociaż tak jest bardzo często nazywane. Przyjęliśmy taką roboczą nazwę ponieważ osoby dopiero szukające informacji na temat tego rodzaju sprzętu, szukają go właśnie pod frazą “Laser IPL”.
W kolejnym artykule z cyklu (link: https://polskiblogkosmetyczny.pl/laser-ipl/) oczywiście wyraźnie podkreślamy, że nie jest to laser.
Pozdrawiamy i zachęcamy do odwiedzin naszego Blogu!
Oceniam merytoryczny opis i gratuluję.