Blog dla kosmetologów

Uncategorized

Otwieramy salon kosmetyczny. Część 4. Kwalifikacje i kompetencje

Kolejne pytanie, z którym najczęściej spotykamy się wyposażając nowo powstałe salony i gabinety kosmetyczne, brzmi: Czy ja, bądź mój pracownik mamy odpowiednie kwalifikacje i wystarczające umiejętności, aby otworzyć gabinet? Każda dobra hurtownia kosmetyczna powinna ucieszyć się z tak postawionego pytania. Poruszenie tej kwestii oznacza, że młody przedsiębiorca poważnie podchodzi do tematu otworzenia nowej działalności oraz chce świadczyć swoje usługi na jak najwyższym poziomie.

Jak wyróżnić się na rynku?

Ze względu na ogromną konkurencję panującą na polskim rynku kosmetycznym, nowo otwierające się gabinety muszą naprawdę wyróżniać się na tle, tych już otwartych. W praktyce oznacza to, że osoba nie mająca dotychczas żadnego kontaktu z kosmetyką, chcąca założyć działalność w tej branży, ma mniejsze szanse na powodzenie swojego przedsięwzięcia. Oczywiście w ramach posiadanych możliwości finansowych może zatrudnić wykwalifikowanego pracownika, który nadrobi pewne braki swojego pracodawcy. Innym rozwiązaniem będzie zaproponowanie swoim klientom zabiegów mało inwazyjnych, bardzo bezpiecznych i jedynie pielęgnacyjnych, a z czasem wraz z ewolucją swoich umiejętności możliwe jest, że salon kosmetyczny rozwinie swoją ofertę.

Przeważnie jednak, kontaktują się z naszą firmą osoby, albo z wykształceniem w tym kierunku, albo ze sporym doświadczeniem zdobytym podczas pracy w innym salonie kosmetycznym. Według nas jest to dobra tendencja. Po części czujemy się bowiem współodpowiedzialni za kształtowanie poziomu rodzimego rynku kosmetologicznego. Dokładamy również wszelkich starań, aby sprzedawany przez nas sprzęt kosmetyczny przyczyniał się do poprawy jakości życia klientów, a nie do ich krzywdy. Większość zabiegów przeprowadzanych w salonach kosmetycznych jest mało inwazyjna, jednak zdarzają się i takie, które wymagają od kosmetyczki większej wiedzy i doświadczenia. Należy do nich między innymi mezoterapia igłowa.

Warto podkreślić, że zabiegi inwazyjne takie jak aplikowanie nici liftingujących, czy ostrzyknięcia botoxem lub kwasem hialuronowym, powinny być przeprowadzane jedynie przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej. Bez względu na uregulowania prawne w tej kwestii, są to zabiegi z długą listą przeciwwskazań oraz nie mniejszą, jeśli myślimy o ewentualnych powikłaniach.

Szkolenie to podstawa

Wybierając wyposażenie do salonu kosmetycznego upewnijmy się, czy wraz z zakupem sprzętu kosmetycznego oferowane jest nam szkolenie. Bardzo ważne, aby szkolenie było nie tylko certyfikowane, ale również przeprowadzane przez kosmetologa z dużym doświadczeniem i rozległą wiedzą. Jest to kwestia absolutnie kluczowa, ponieważ wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, w której klienci zostawali ze sprzętem wartym kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych, nie do końca mając pojęcie jak przeprowadzać na nim zabiegi. Na polskim rynku działa obecnie wiele instytucji szkoleniowych i odpłatne odbycie takiego szkolenia nie jest rzeczą niemożliwą, jednak według nas zagwarantowanie klientowi szkolenia, które go w pełnie usatysfakcjonuje, powinno być dla firmy oferującej sprzęt kosmetyczny kwestią absolutnie priorytetową.

Ogólnym założeniem do napisania tego artykułu była chęć podkreślenia, jak ważne są nasze umiejętności i kwalifikacje, kiedy myślimy o zrealizowaniu naszego marzenia o własnym gabinecie kosmetycznym. Oczywiście nie zrażajmy się, kiedy okaże się, że brakuje nam wiedzy w pewnych tematach, ponieważ lekarstwem na to jest między innymi certyfikowane szkolenie kosmetyczne. Nasza firma wyznaje zasadę, że w momencie podjęcia decyzji o zakupie sprzętu, współpraca dopiero się rozpoczyna. Nie bójmy się dzwonić z nurtującymi nas pytaniami i niepewnościami. Zawsze lepiej jest się nawet 10 razy zapytać o to samo, niż ze względu na naszą niewiedzę zrobić komuś krzywdę.

Przeczytaj również

Laser diodowy – najlepsze urządzenie do usuwania owłosienia
Wyposażenie salonu kosmetycznego – w jaki sprzęt kosmetyczny zainwestować?
Lumiscan – multispektralne badanie, obrazowanie i diagnostyka skóry – numer jeden w Polsce

komentarze: 6 Otwieramy salon kosmetyczny. Część 4. Kwalifikacje i kompetencje

  1. Grzegorz

    Podejście do klientów deklarowane przez Państwa firmę – godne pochwały. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie: Ile w tym prawdy? Nie raz współpracowałem z hurtowniami, czy producentami sprzętu, które/którzy nie dotrzymywali składanych na początku obietnic. Przy zakupie kombajnu średnio rozgarnięta kosmetyczka nie powinna mieć problemu z obsługą, ale już w przypadku laserów sprawa wygląda zgoła inaczej. Życzę dotrzymania obietnic i podtrzymania filozofii prowadzenia biznesu!

    Odpowiedz
  2. Kaśka

    Bardzo podoba mi się ten cykl artykułów, ponieważ otwieram własny salon kosmetyczny. Zastanawiam się głównie nad sprzętem, ale opcja dokształcania jest mi niezwykle bliska, ponieważ wychodzę z założenia, że ciągle wiem, czy może raczej potrafię za mało. W sprawie kombajnów na pewno się będę kontaktować z Państwa przedstawicielem, może uda mi się uzyskać jakiś rabacik 😉 Co do szkoleń, jestem zachwycona ideą.

    Odpowiedz
  3. Magdalena

    W branzy kosmetycznej dzialam od 15 lat. Od 5 lat zajmuje sie glownie prowadzeniem swojego salonu i stawiam na szkolenia moich pracownikow. Iwestuje w nich i chce by byli doswiadczeni i profesjonalni. Chce isc z duchem czasu i zalezy mi na poszerzaniu oferty salonu. Niedawno np wyslalam pracownice na z makijazu permanentnego. Dzieki temu znow wzbogacilismy oferte co przynosi spore efekty. Trzeba uczyc sie caly czas!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz